Środa: Żłobki i przedszkola otwarte

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 6 maja decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przedszkola i żłobki mogą być otwarte. Część z nich została otwarta w Środzie w ubiegłym i w tym tygodniu. Od 18 maja na terenie Środy zostaną otwarte kolejne. Tym razem te, za które odpowiada spółka Środa XXI oraz przedszkole prowadzone przez Gminę Środa.

- Przygotowaliśmy cały obiekt do powrotu dzieci, by mogły nadal bezpiecznie bawić się i uczyć. Zastosowaliśmy się do wszystkich wytycznych GIS oraz naszego wewnętrznego regulaminu, który uwzględnia między innymi procedury bezpieczeństwa obowiązujące pracowników, rodziców i dzieci. Przedszkole i żłobek zostały gruntownie wyczyszczone. Prace trwały już od czwartku 30 kwietnia. Skrupulatnie wyczyściliśmy wszystko: okna, drzwi, sale i wszystkie pomieszczenia, zabawki, plac zabaw i cały ogród. Nawieźliśmy świeży piasek do piaskownic, wszystkie wykładziny zostały wyprane karcherem, a zabawki trudne do dezynfekcji oraz pluszaki, poduszki, kocyki na chwilę obecną zostały usunięte z sal – opowiada Daria Doros, właścicielka Anglojęzycznej Przedszkolandii i Żłobkolandii, która przedszkole i żłobek otworzyła już w środę ubiegłego tygodnia.

 W Przedszkolandii i Żłobkolandii w zależności od dnia, w zajęciach uczestniczyło około 9-10 dzieci w żłobku i około 15-17 w przedszkolu. Ruszyły także zajęcia dodatkowe.

- Tak sprawne przygotowanie przedszkola i żłobka zawdzięczam przede wszystkim pracownikom. Nasz zespół wywiązał się z zadania wzorowo, za co serdecznie dziękuję. W przygotowaniu moich placówek uczestniczyły również firmy, z którymi pracuję od wielu lat, na które zawsze mogę liczyć i którym też jestem bardzo wdzięczna – opowiada Daria Doros

Jak ocenia pierwsze dni po otwarciu właściciel przedszkola Wesołe Urwiski, Sławomir Budasz?

- Mamy nowoczesne przedszkole, także nie mieliśmy problemu ze zrobieniem odpowiednich warunków dla dzieci. Mamy toalety w salach, więc grupy nie będą się ze sobą spotykać. W sumie posiadamy 4 wejścia do przedszkola, więc ruch jest ograniczony. Jako właściciel przedszkola nie miałem problemu z przygotowaniem się. My się wirusa nie boimy i działamy. Mamy około 20 dzieci. Zapisanych mieliśmy 50. W tym tygodniu ma już być ich więcej.

W poniedziałek został otwarty m.in. Żłobek Mini Odkrywcy.

- Mieliśmy przed otwarciem pełną dezynfekcję i ozonowanie w całym obiekcie. Mamy dezynfektory w kuchni, łazienkach, szatniach. Wcześniej korzystaliśmy z jednej szatni, a w tym momencie z dwóch. Grupy są dużo mniejsze. W poniedziałek mieliśmy 4 dzieci w sali i 4 opiekunki – opowiada Marta Łaszczyńska, dyrektor żłobka.

Jakie były reakcje rodziców w związku z ponownym otwarciem przedszkoli?

- Rodzice są podzieleni. Część rodziców zdeklarowała, że w maju w ogóle jeszcze nie przyślą dzieci do przedszkola i żłobka, że będą obserwować co się dzieje w Polsce i na świecie w związku z pandemią. Martwią się o zdrowie swoich dzieci i bliskim im osób.
Od innych rodziców dostaliśmy informację, że też poczekają i zobaczą co się będzie działo. Być może w ciągu tygodnia, dwóch do nas zawitają. Kolejna grupa rodziców to ta, która bardzo się ucieszyła z powodu otwarcia. Właśnie ta grupa rodziców przysłała dzieci w zeszłym tygodniu do przedszkola. Nie mają w sobie oni jakiegoś wielkiego lęku przed wirusem i ufają, że dobrze przygotowaliśmy przedszkole. Rodzice otrzymali od nas także wytyczne, jakie przekazało przedszkolom ministerstwo.
Odbywał się już język angielski, zajęcia z jazdy konnej. Rodzice również mieli możliwość zrezygnowania z tych zajęć, ale mimo to większość dzieci poszła na jazdę konną – opowiada Daria Doros.

- Ci rodzice, którzy przysłali dzieci nie mieli obaw. Dlaczego tak mało ich jest teraz? Twierdzę, że rodzice, którzy zostali na opiece do 24 maja nie widzą sensu, żeby puszczać teraz dzieci i podejrzewam, że jak rząd zniesie restrykcje to wszyscy ruszą do przedszkola – tłumaczy Sławomir Budasz.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?