TVN wyjaśnia przyczyny tragedii Fot. Przemysław Błaszak/TVN24

TVN wyjaśnia przyczyny tragedii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tragedia, która wydarzyła się ponad 51 lat temu nie dawała spokoju Łukaszowi Pawełczykowi. 13 września 1969 roku w Nowym Mieście z mostu runął autobus. Na miejscu śmierć poniosło 9 pasażerów i kierowca. Jedenasta osoba zmarła w szpitalu. Wśród ofiar był dziadek Pana Łukasza. Wnuk zaangażował wiele osób, aby wyjaśnić przyczynę katastrofy. Tematem zainteresowały się media.

O katastrofie pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Udało nam się nawiązać kontakt z Panem Łukaszem, wnukiem Zygfryda Pawełczyka, który zginął w tym tragicznym wypadku. Podzielił się on z nami zebranym materiałem. My spotkaliśmy się z kolejnymi świadkami, wśród których był sołtys Chociczy, Wicenty Pawelczyk. Przy pomocy Tomasza Cieślaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i dzięki zeznaniom uczestników feralnej wycieczki (ogromna pomoc Pana Henryka Banasika) oraz świadków tych tragicznych wydarzeń, na światło dzienne wyszło wiele nieznanych dotąd faktów.

Wszystko zostało doskonale przedstawione w reportażu pt. „Tragiczna wycieczka”, wyemitowanym w TVN24. Nadal można go obejrzeć na TVN24 GO. Wymagane jest jednak wykupienie dostępu w cenie 10 zł za 30 dni. Reportaż znajdziecie tutaj

Redaktor Filip Czekała jest też autorem artykułu opisującego tragiczne chwile związane z katastrofą autobusu z Radlina. Tekst jest dostępny na internetowej stronie TVN24. Aby go przeczytać należy się zalogować, ale dostęp do tej treści jest bezpłatny. Artykuł znajdziecie tutaj

Nieskromnie musimy przyznać, że również mamy swój udział w wyjaśnianiu przyczyn tragedii z1969 roku. Dlatego wspomniano o nas zarówno w artykule, jak i w reportażu.
Polecamy naszym Czytelnikom przeczytanie artykułu Filipa Czekały i obejrzenie wspomnianego reportażu. Zostało tak niewiele dowodów tragedii, że warto zapoznać się z tymi materiałami. Niemym świadkiem katastrofy jest część starego mostu, która przetrwała do dziś. Właśnie ten fragment, z którego runął autobus.

Łukasz Pawełczyk czyni starania, aby w miejscu katastrofy znalazła się tablica upamiętniająca jej ofiary. Powiadomimy, kiedy już zostanie zamontowana.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?