Tykająca bomba ekologiczna Fot. OSP Klęka

Tykająca bomba ekologiczna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Służby ratunkowe otrzymały w poniedziałek zgłoszenie o bombie ekologicznej, którą nieznany sprawca porzucił w Elżbietowie, w gminie Nowe Miasto nad Wartą.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Poznania w poniedziałek, tuż przed godziną 16:00 poinformowało Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie o składowisku niezidentyfikowanych materiałów chemicznych, które miało się znajdować w Elżbietowie, w gminie Nowe Miasto. Pierwsze zastępy straży pożarnej przybyłe na miejsce zdarzenia potwierdziły, że na polu przy drodze gruntowej, w pobliżu opuszczonego budynku inwentarskiego znajdują się odpady w różnego rodzaju beczkach i wiadrach, ułożone w stertę o długości około 10 m i szerokości około 5 m. Pojemniki były rzucone bezładnie i w sposób nieuporządkowany . Całość została złożona na folii przysypanej ziemią, część pojemników przykryta folią. Część pojemników była uszkodzona.

Działania strażaków w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu ewentualnego zagrożenia przy beczkach miernikami wielogazowymi oraz kamerą termowizyjną - mierniki nie wykazały żadnego zagrożenia.

Jednocześnie na miejsce zdarzenia została zadysponowana specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno – ekologicznego z JRG 6 z Poznania. Przeprowadzona przez strażaków z jednostki chemicznej analiza odpadów wykazała, że w składowisku znajdują się między innymi substancje wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych.

Sterta została zabezpieczona poprzez obwałowanie wałem ziemnym i nakryta plandeką w celu osłonięcia przed czynnikami atmosferycznymi . Niewielkie wycieki z pojemników zostały zneutralizowane sorbentem. Przybyły na miejsce inspektor ochrony środowiska po dokonaniu oględzin pobrał próbki ziemi do badań laboratoryjnych.

Ponieważ odpady zostały porzucone przez nieznaną osobę i mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, konieczne jest odnalezienie sprawcy tego czynu. Odpady chemiczne powinny trafić do utylizacji. O całej sprawie poinformowana została Policja. Na miejscu zdarzenia pojawił się patrol wraz z technikiem kryminalistyki. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Środzie pod nadzorem prokuratury.

W akcji udział brali strażacy z JRG w Środzie, z JRG 6 w Poznaniu i OSP Klęka.
Z naszych informacji wynika, że na miejscu nielegalnego składowiska materiałów chemicznych pojawił się również Wiesław Schreiber, zastępca wójta gminy Nowe Miasto nad Wartą.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?