Boguszyn: Nowa oczyszczalnia już pracuje Fot. Wiesław Schreiber

Boguszyn: Nowa oczyszczalnia już pracuje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W styczniu ubiegłego roku gmina podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu umowę na realizację przedsięwzięcia „Modernizacja i rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków w Boguszynie”. Inwestycja została zakończona, a 16 czerwca dokonano jej odbioru.

Pożyczka opiewała na kwotę 5 043 115,32 zł, a zapis w umowie przewiduje umorzenie nawet do 30 procent tej sumy. Całe przedsięwzięcie kosztowało 6 203 031,84 zł brutto, co oznacza, że kwota netto wyniosła dokładnie tyle, ile pożyczka.

Przewidywanym terminem ukończenia prac był listopad 2019 roku, lecz ostatecznie trwały do 12 czerwca. Zmodernizowana i rozbudowana oczyszczalnia pracuje w systemie osadu czynnego, metodzie A2O oraz procesach tlenowych.

Należy tu nadmienić, iż wspomniana metoda A2O to nic innego, jak usuwanie ze ścieków związków węgla, azotu i fosforu i jest ona jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w krajowych oczyszczalniach ścieków. Średnia dobowa przepustowość ścieków (Qśrd) wynosi tutaj 900 m3.

Podczas budowy nowej, biologiczno-mechanicznej oczyszczalni dokonano również modernizacji istniejących już wcześniej obiektów. Przebudowana została pompownia ścieków ze zbiornikiem retencyjno-uśredniającym ścieków dopływających i dokonano modernizacji budynku socjalno-technicznego.

Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „BROMAST” Bronisława Stiller z Chociczy. Jest to firma, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Zakład działa na terenie całego kraju i wcześniej wielokrotnie budował i modernizował oczyszczalnie ścieków (m.in. w Łęknie).

Analizując zakres wykonanych w Boguszynie prac, śmiało można stwierdzić, że oczyszczalnia należy do nowoczesnych. Jest więc to także wyzwanie dla osób ją obsługujących.
- Pracownicy oczyszczalni przeszli niezbędne szkolenia w zakresie obsługi nowych urządzeń i systemów informatycznych kontroli procesów technologicznych – zapewnił nas Wiesław Schreiber, zastępca wójta.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Premier ogłosił zmiany
Spokojnie, to nie jest awaria
Czy powiat jest gotowy na zimę?
W Dworze w Koszutach nagrano teledysk
Pandemia koronawirusa w różnych odsłonach