Dominowo: O wojnie z bolszewikami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Historyczne zabudowania w centrum Dominowa stały się scenerią filmu, który przypomni jedną z najkrwawszych bitew stoczonych w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

W Dominowie zjawili się aktorzy w historycznych strojach. - Realizujemy fragment filmu, dotyczącego bitwy pod Zadwórzem, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku. W bitwie wziął udział batalion Wojska Polskiego, który składał się głównie ze studentów i gimnazjalistów, dlatego zaangażowaliśmy do realizacji uczniów z Dominowa. Współpracujemy z nimi od lat. Wielu z nich swą przygodę z odtwórstwem historycznym zaczynało jako uczniowie szkół podstawowych, dziś odgrywają rolę żołnierzy, którzy sto lat temu bronili Polski, mając niemal dokładnie tyle samo lat co oni – mówił Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego Huzar w wypowiedzi dla Radia Poznań.

Jak podaje poznańska rozgłośnia, jest to element projektu edukacyjno-historycznego „Hej, kto Polak, na bagnety” realizowanego przez wojewodę dolnośląskiego w ramach programu „Niepodległa”. Co istotne, przytoczona bitwa odbyła się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się wtedy sukcesem operacyjnym wojsk polskich. W walce wziął udział m.in. Detachment rtm. Abrahama, do którego zaciągnęła się głównie młodzież i inteligencja lwowska. Wspomniana bitwa nazywana jest „Polskimi Termopilami”.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?