Wikipedia Wikipedia

Z pamiętnika Bogusławy z Dąbrowskich

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Bogusława była kobietą wykształconą, pobierała nauki w Warszawie i Dreźnie. Urodziła się w Paryżu, najpiękniejszym europejskim mieście. W historii zapisała się jako pisarka.

 

Urodziła się jako pierwsze dziecko Jana Henryka Dąbrowskiego z Barbarą z Chłapowskich w 1814 roku. Rok później na świat przyszedł jej brat, Bronisław. Poślubiła Teodora Mańkowskiego herbu Zaremba, którego herb widnieje na elewacji pałacu w Winnej Górze. Urodziła siedmioro dzieci, natomiast tylko czworo dożyło dojrzałości.

Bogusława pisała słynne “Pamiętniki”, opisujące życie w Wielkopolsce i Królestwie Kongresowym. Jest również autorką książki “Tadeusz Kościuszko czyli cztery chwile z życia bohatera” oraz “O legii nadwiślańskiej w Hiszpanii”. W pierwszym tomie pamiętników napisała “Czułam się zawsze dzieckiem całej Polski”. Wspomina w nich swojego ojca nie tylko z racji sukcesów militarnych, ale po prostu jako człowieka, ojca i męża. Bogusława zmarła 14 kwietnia 1901 roku a jej potomkowie dziedziczyli Winną Górę.

 

Monika

Anglistka i genealog-amator. Lubię dobrą książkę, głównie klasykę i fantastykę, języki obce i historię z perspektywy ludzi, nie wydarzeń. Zajmuję się stroną historyczną oraz gminami Nowe Miasto i Krzykosy.

Napisz, pomogę Ci opowiedzieć Twoją historię - m.banaszynska@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?