Środa: Odkryto ślady dawnej cywilizacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W trakcie budowy drogi łączącej ul. Topolską z Kosynierów, archeolog prof. Henryk Machajewski trafił na ślady dawnego osadnictwa na terenie Środy. Pierwsza z osad sięga III-IV wieku, druga około XII wieku.

- Z naszych informacji przed budową wynikało, że te tereny mogą być bogate w artefakty. Z uwagi na to zleciliśmy dozór panu prof. Henrykowi Machajewskiemu, który miał w naszym imieniu prowadzić wszelkie prace archeologiczne podczas powstawania nowej drogi – mówi Michał Orłowski naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Technicznego w Urzędzie Miejskim w Środzie.

Podczas prac znaleziono fragmenty ceramiki, pozostałości kości po zwierzętach, które jedli ówcześni mieszkańcy, ziemianki, jamy gospodarcze i paleniska.

- Na dzień dzisiejszy wiemy, że oprócz Włostowa jest to najstarsze osadnictwo odkryte na terenie Środy. Wiemy też, że w rejonie, w którym powstaje droga było kiedyś jezioro. Na bardzo dużym terenie i bardzo głęboko zalegają grunty biologiczne i torfy, które to potwierdzają – mówi naczelnik.

Archeolog ma pierwszeństwo, dlatego są niewielkie opóźnienia w budowie drogi.

- My wcześniej przygotowujemy teren dla archeologa, on tam działa przez 3 dni i kiedy zakończy prace odkrywamy dla niego kolejny odcinek. Mniej więcej odsłaniamy fragment 12 na 10 metrów. Równolegle do prac archeologa prowadzone są nasze prace. Jeśli doszłoby do większego odkrycia archeolog potrzebowałby jeszcze więcej dni, ale na ten moment takiej sytuacji nie ma – wyjaśnia Michał Orłowski.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Spędź sobotę z wąskotorówką
Cezary Litka ze srebrem
Walczył o życie dziecka. Bohater ze średzkiej Policji.
Policja udaremniła nietrzeźwym kierowcom dalszą jazdę
Koronawirus: Stan na dzień 25 września - podsumowanie tygodnia