W tym roku dojdzie do remontu ul. Jana Polskiego W tym roku dojdzie do remontu ul. Jana Polskiego

Gmina Środa: Miliony na nowe inwestycje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Średzcy radni przyjęli budżet na 2020 rok. Nie zabraknie w nim wydatków inwestycyjnych, które wstępnie zaplanowano na 18 milionów złotych.

Najpilniejszą przyszłoroczną potrzebą będzie dokończenie nowej bazy dla trzech spółek: Lider Usług Komunalno-Samorządowych, Zakładu Gospodarki Komunalnej i Usług Komunalnych, na które potrzeba aż czterech milionów złotych. W planach jest też budowa oświetlenia ulicznego w mie- ście i gminie (450 284 zł). Nowe lampy mają powstać m.in. w Zdziechowicach, Olszewie i Mącznikach, a także na ul. Chabrowej, Miętowej i Nagietkowej, Wrzesińskiej i Zielonej w Środzie. Jeśli pojawią się oszczędności, oświetlenie powstanie też w rejonie ul. Akacjowej, Tulipanowej i Jaśminowej. Gmina planuje też budowę kanalizacji sanitarnej w Zdziechowicach (415 936,85 zł) i rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Mącznikach (200 tys. zł).

Ujęto też potrzeby związane z poprawą infrastruktury drogowej. Największa kwota zostanie przeznaczona na przebudowę dróg gminnych w mieście i gminie w technologii asfaltowej (2 227 000 zł). Tutaj zaplanowano budowę drogi w Koszutach (więcej w artykule obok), a także remonty ul. Platanowej, Jana Polskiego i Brzechwy oraz miejsc parkingowych przy ul. Sportowej. Na liście rezerwowej znajdują się przebudowy ul. 1 Sierpnia, Chruściela i Ignaszaka.

Mniejszą kwotę zaplanowano na przebudowę chodników w mieście i gminie (315 tys. zł). Tutaj planowane jest dokończenie chodników w Chwałkowie, Mącznikach i Pierzchnicy, a tak- że budowa fragmentu chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 432 (na drodze w kierunku Zaniemyśla). Ponadto zarezerwowano kwoty na nakładki asfaltowe w mieście i gminie (203 tys. zł) i przebudowę dróg gminnych w technologii kamiennej (160 tys. zł) i montaż świetlnego oznakowania aktywnego przejść dla pieszych (35 tys. zł). Według wstępnych planów w przyszłym roku pojawi się nowa sygnalizacja świetlna z detektorem prędkości na ul. Dmowskiego, a dokładnie między nowym parkiem Łazienki a Górką Wojtaszaka.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Mogło dojść do tragedii
Spędź sobotę z wąskotorówką
Cezary Litka ze srebrem
Walczył o życie dziecka. Bohater ze średzkiej Policji.
Policja udaremniła nietrzeźwym kierowcom dalszą jazdę