Czy słusznie narzekają na Wydział?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Otrzymaliśmy skargę od Czytelnika dotyczącą sposobu, w jaki funkcjonuje Wydział Komunikacji przy ul. Czerwonego Krzyża. To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy zgłaszają nam problemy. O skomentowanie sprawy poprosiliśmy Starostwo Powiatowe w Środzie.

Do naszej redakcji zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że po wizycie w Wydziale Komunikacji 10 dni musi czekać na tymczasowy dowód i tablice, przez co nie może korzystać ze swojego sprzętu, który jest niezbędny do zarabiania pieniędzy. Irytował się i pytał, dlaczego niektórzy załatwiają sprawy szybciej, np. w 2 dni, a inni w tydzień. Twierdził, że jeśli ktoś ma znajomego urzędnika, to daną sprawę łatwiej mu załatwić. Co na to Starostwo?

- Żaden Klient Starostwa Powiatowego nie jest traktowany wyjątkowo, jeżeli mieszkaniec posiada informacje nt. nienależytego obsługiwania klientów w Starostwie Powiatowym prosimy o kontakt z sekretariatem Powiatu, tel. 61 285 80 51 – informuje Paulina Piątek, rzecznik Starostwa Powiatowego.

Przypomnijmy, że ze względu na utrzymujący się stan epidemiologiczny niemożliwe jest swobodne poruszanie się w budynku Starostwa przy ul. Daszyńskiego i w budynku przy ul. Czerwonego Krzyża, gdzie znajduje się Wydział Komunikacji.

- Do pomieszczeń Wydziału Komunikacji wpuszczanych jest jednocześnie kilka osób, są jednak przypadki, że Klienci nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, w związku z czym inni rezygnują z oczekiwania w budynku i wybierają czekanie na zewnątrz. W przypadku gotowego kompletu dokumentów do złożenia czas obsługi Klienta to ok. 7 minut. Aby skrócić czas obsługi klienta pracownicy ciągle korzystają z możliwości przekazywania informacji czy też dokumentów przez „okienko”. Wynika to z dużej liczby spraw rozpatrywanych przez Wydział. Dziennie pracownicy Wydziału obsługują ok. 40 spraw związanych z rejestracją pojazdów, po ok. 55 zgłoszeń dotyczących zbycia lub nabycia pojazdu, 20 spraw dotyczących demontażu pojazdów, wydawanych jest ok. 40 dowodów stałych. Klientów, którzy zgłaszają się w związku z wydaniem prawa jazdy jest ok. 20. Podsumowując, w Wydziale dziennie jest obsługiwanych ok. 175 osób, do tego należy jeszcze wziąć pod uwagę sprawy wpływające pocztą elektroniczną czy też tradycyjną – informuje Paulina Piątek.

Starostwo Powiatowe zachęca do korzystania ze skrzynki ePUAP – bezpłatnej platformy do kontaktu z urzędem. Adres skrytki: /spsrodawlkp/SkrytkaESP.

- Dzięki ePUAP możemy załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, wystarczy dostęp do Internetu. Wniosku nie musimy podpisywać ręcznie – do podpisu elektronicznych dokumentów służy bezpłatny profil zaufany. Klientów, którzy muszą wstawić się w urzędzie osobiście, pracownicy Wydziału proszą o wcześniejsze wypełnienie wniosku (można je pobrać ze strony internetowej Starostwa Powiatowego, co również znacznie skróci czas oczekiwania w kolejce. Przypominamy także o możliwości wykonania niezbędnych opłat przez Internet, w Wydziale wystarczy przedłożyć potwierdzenie wykonania przelewu. Na miejscu istnieje możliwość płatności kartą przy stanowiskach obsługi wewnątrz budynku (płatność na odległość np. przy okienku jest niemożliwa ze względu na długość kabla terminala) – informuje rzecznik.

Jak wskazuje Starostwo dokumenty można wrzucać także do urny w budynku przy ul. Daszyńskiego 5, są one rejestrowane na bieżąco każdego dnia. Urzędnicy przypominają, że liczy się data wpływu pisma/wniosku, a dla lepszej obsługi mieszkańców została też uruchomiona możliwość „rezerwacji kolejki”. Po pierwszej wizycie lub zapowiedzi telefonicznej klient może zarezerwować konkretny termin wizyty.

- W przypadku nabycia pojazdu nie ma konieczności rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni, wystarczy zgłoszenie nabycia pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Jeżeli rejestrujemy auto musimy wiedzieć,
że czas oczekiwania na odbiór rejestracji wynosi obecnie kilka dni – wyjaśnia Starostwo i dodaje, że na zarejestrowanie pojazdu Starostwo ma 30 dni, a pracownicy starają się wydawać decyzje jak najszybciej. 


KOMENTARZE INTERNAUTÓW

Jolanta: Jestem zbulwersowana takim załatwianie klientów. Ostatnio na parapecie wypełniałam wniosek! Dlaczego chociaż z zachowaniem obostrzeń nie przyjmują w biurze pojedynczych osób. Na poczcie i w innych instytucjach można, to dlaczego tu jest inaczej?

Milena: Nawet mi się nie chce opisywać ale... jedziesz po 13 to już nic nie załatwisz bo TERAZ? TRZEBA OD RANA! Jedziesz rano... w końcu twoja kolej... niby załatwione... wracasz do pracy i dostajesz telefon, że NIE ODDAŁEŚ JEDNEJ TABLICY I PAPIERÓW NIEZBĘDNYCH DO PRZEREJESTROWANIA AUTA... denerwujesz się bo wiesz, że wszystko oddane. (Jak mogła pani w ogóle przyjąć wniosek skoro nie oddałeś dwóch tablic?) Po dwóch godzinach dostajesz telefon że JEDNAK WSZYSTKO JEST, ALE PODPIĘTE POD CZYJEŚ PAPIERY...

Halina: MASAKRA TEN PUNKT OBSŁUGI W ŚRODZIE WIELKOPOLSKIEJ

Marcin: 26 marca, przyjęcie dokumentów o 7:10. Tablice i miękki dowód o 9:00 miałem w ręce i na twardy czekanie około trzech tygodni. Wszystko sprawnie i szybko. 4 tygodnie temu też przyjęcie dokumentów około 8 rano i o 13 czy 14 tablice i miękki dowód, a twardy po półtora tygodniu do odbioru był.

Natalia: Nigdy nie miałam problemu. Panie bardzo miłe i kompetentne. O 9 zaniesione tablice, o 11 telefon, że już mogę odebrać tablice i wszystkie dokumenty. Dokumenty można bez problemu wypełnić wcześniej w domu i zanieść gotowe do okienka.

Karolina: Byłam dziś rano po 8, wszystko sprawnie szło, Panie mega miłe i pomocne, tablice o 15 do odbioru

Joanna: To jest po prostu tragedia. Kiedyś tablice z tego samego powiatu było można ekspresowo rejestrować teraz zostaje się bez auta na tydzień. Nie wspomnę o wspaniale niemiłych Paniach w okienku i braku możliwości płacenia kartą. Taka wielce ochrona i zabieranie tablic i nie wpuszczanie do środka, ale bezpiecznej by było płacić bezgotówkowo.

Arkadiusz: Tragedia po prostu, coś co wcześniej trwało jakieś 20 minut teraz tydzień czasu. Niektórzy nie mogą sobie pozwolić na to by tydzień bez samochodu zostać. Ciekawe jakby inni wykonywali swoją pracę w takim tempie…

Źródło: Facebook/Głos Powiatu Średzkiego

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?