Fot. Mariusz Kończal Fot. Mariusz Kończal

Relikwia świętej ukryta w nowym ołtarzu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Mimo pandemicznych utrudnień w końcu się udało – nowy ołtarz w parafii kolegiackiej został poświęcony. W trakcie trwania obrzędu poświęcenia w ołtarzu umieszczono relikwię św. Urszuli Ledóchowskiej.

W trzecim tygodniu marca w Środzie odbyły się dwie wizytacje kanoniczne przeprowadzone przez ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Pierwsza w parafii św. Józefa, a druga w Kolegiacie.

Przypomnijmy, że wizytacja w Kolegiacie wraz z uroczystym poświęceniem ołtarza miała odbyć się w październiku 2020 roku, sytuacja epidemiologiczna jednak skutecznie pokrzyżowała plany. W środę 17 marca arcybiskup spotkał się z grupami duszpasterskimi a o 18:00 odprawił mszę z obrzędem poświęcenia ołtarza.

- Obrzęd rozpoczyna się odmówieniem Wyznania Wiary, następnie śpiewana jest Litania do Świętych. Po niej biskup odśpiewuje lub odmawia modlitwę poświęcenia ołtarza a następnie, podobnie jak w przypadku poświęcenia kościoła, ołtarz jest namaszczany olejem krzyżma, okadzany i spalane jest na nim kadzidło. Dalej ołtarz nakrywany jest obrusami – wyjaśnia Maciej Taciak, przewodnik turystyczny w Kolegiacie.

Od kilku lat trwają starania, aby Kolegiatę podnieść do rangi bazyliki mniejszej. Po wysłaniu dokumentów do Watykanu parafia otrzymała odpowiedź, że konieczna jest zmiana ówczesnego ołtarza na kamienny. Nowy ołtarz stanął w 2020 roku.

- Nie bez znaczenia jest data budowy ołtarza. Przywieziony i zamontowany został 18 maja – w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Rok 2020 był też rokiem 100. rocznicy powstania zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego – tłumaczy Taciak.

Jak wyjaśnia Maciej, zaleca się, aby w ołtarzach umieszczano relikwie świętych. Parafia tradycję podtrzymała i w niewielkim otworze na środku ołtarza została zamieszczona relikwia założycielki zgromadzenia.

- W pierwszych wiekach po Chrystusie, za czasów prześladowań chrześcijan msze odprawiane były w wąskim gronie, w ukryciu. Eucharystię sprawowano najczęściej w katakumbach, na grobach świętych męczenników – dodaje Maciej.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?