Fot. polona.pl Fot. polona.pl

Dowodził średzianami pod Miłosławiem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie jest znana dokładna data śmierci Augustyna Brzeżańskiego, natomiast wiadomo, że przyczynił się do powstania powstańczych sił zbrojnych w Środzie. Mija 166 lat od jego śmierci.

Pułkownik Brzeżański urodził się w Oborzyskach Starych, 6 września 1789 roku. Do wojska ochotniczo wstąpił już jako siedemnastolatek trafiając do Gwardii Honorowej. W przeciągu czterech pierwszych lat służby dorobił się już stopnia kapitana w V Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. Po roku 1816 wziął ślub z kuzynką Wiktorią Brzeżańską i gospodarował w dwóch majątkach żony pod Gnieznem, Gorzykowa i Czachórki, aż do powstania listopadowego, po którym to udał się do Warszawy. Na miejscu otrzymał awans na podpułkownika a następnie pułkownika i przydzielony został do Pułku Jazdy Ochotników Poznańskich. Podczas Wiosny Ludów 1848 roku przybył do Środy gdzie zorganizował kilkutysięczne powstańcze siły zbrojne, które walczyły pod Miłosławiem. Napisał pamiętnik z kampanii z 1831 i 1848 roku. Zmarł w Gnieźnie w 1855 a jego pogrzeb był wręcz patriotyczną manifestacją.

Monika

Anglistka i genealog-amator. Lubię dobrą książkę, głównie klasykę i fantastykę, języki obce i historię z perspektywy ludzi, nie wydarzeń. Zajmuję się stroną historyczną oraz gminami Nowe Miasto i Krzykosy.

Napisz, pomogę Ci opowiedzieć Twoją historię - m.banaszynska@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Skarb ukryty w Chociczy? Setki poszukiwaczy!
Na plaży już bez piwa
Koronawirus: Stan na dzień 15 maja
18 sztuk oświetlenia
Droga szczególnie niebezpieczna?