Winna Góra: Tajemnica ukryta w pałacu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy to będzie pierwszy z wielu elementów promujących pałac w Winnej Górze? Tego nie wiadomo. Jedno jest jednak pewne – już teraz jest o nim znacznie głośniej.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który od 2018 r. jest właścicielem winnogórskiego pałacu nadal szuka koncepcji na właściwe funkcjonowanie placówki, w której funkcjonuje skromne muzeum. Obiekt kupiony za 9,5 mln zł obecnie jest nadal filią Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W lipcu miał stał się samodzielną placówką, jednak prace koncepcyjne się przedłużyły i nie wiadomo, kiedy się zakończą.

Niedawno pojawił się pomysł, jak oryginalnie zareklamować zabytkowy obiekt. Powstała powieść kryminalna, która jest inspirowana historią tego miejsca, związanego z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Jej napisania podjęła się Joanna Jodełka. Już wcześniej dla Urzędu Marszałkowskiego napisała książkę „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom”, która przedstawiała nietypowe historie z wielkopolskich zabytków.

- Rok temu napisałam kryminał na zamówienie uniwersytetu poznańskiego z okazji jego stulecia „Rektorski czek”. To współczesna intryga z domieszką historii. Podobał się i to zapewne zainspirowało departament kultury w urzędzie marszałkowskim. Zwrócono się do mnie bym napisała kryminał dziejący się w pałacu w Winnej Górze – mówi autorka powieści.

- Nim zgodziłam się napisać ten kryminał pojechałam do Winnej Góry i długo chodziłam po pałacu. Pokój po pokoju i piętro po piętrze. Potem park z każdej strony. I nim wyjechałam, wiedziałam już, że chcę napisać taką kryminalną historię z przeszłością w tle. Potem czytałam biografię żony Barbary Chłapowskiej, żony Jana Henryka Dąbrowskiego i tam natknęłam się na opis pięknej brylantowej agrafy. To wyjątkowy prezent, ale nie będę już więcej nic zdradzać – dodaje Joanna Jodełka.

Książka na razie prezentowana jest w odcinkach, które są bezpłatnie na stronie www.kulturaupodstaw.pl. Przez całe wakacje kolejne odcinki cyklu będą prezentowane co drugi dzień, czyli w poniedziałki, środy i piątki. W przyszłości ma powstać papierowa wersja powieści.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Spędź sobotę z wąskotorówką
Cezary Litka ze srebrem
Walczył o życie dziecka. Bohater ze średzkiej Policji.
Policja udaremniła nietrzeźwym kierowcom dalszą jazdę
Koronawirus: Stan na dzień 25 września - podsumowanie tygodnia