Trzynasty nabór na studia do Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozmowa z dr Markiem Waszkowiakiem, rektorem uczelni WSKM w Koninie Trzynasty nabór na studia do Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich. Co się zmieniło?

– Jakie nowości edukacyjne udało się Panu wprowadzić?

– WSKM ciągle się rozwija. Dostosowując się do potrzeb rynku uruchomiliśmy studia drugiego stopnia na dwóch kierunkach administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku edukacyjnego w regionie. Kierunek administracja prowadziliśmy dotąd na poziomie studiów licencjackich, ale wyzwania związane z ogromną rolą i zadaniami administracji samorządowej spowodowały, że wielu urzędników potrzebuje podniesienia kwalifikacji i administracyjnych kompetencji. W naszej uczelni zapewniają to znakomici wykładowcy akademiccy oraz praktycy.

– Wymienione przez Pana kierunki nie są jedynymi, jakie oferuje uczelnia i na jakie prowadzi nabór.

– Od samego początku kształcimy studentów na kierunkach takich jak pedagogika, ekonomia (licencjat i magisterium), czy tak mocno związana z regionem konińskim energetyka. Nasz region ciągle jeszcze kojarzony jest z energetyką opartą na węglu. Ale zmieniające się realia ekonomiczno-gospodarcze sprawiają, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zajmować się energetyką w nowym wymiarze, jakim są odnawialne źródła energii. Można tu mówić o farmach wiatrowych, fotowoltaice, ale przede wszystkim o tym, co jest możliwe w oparciu o geotermię. Jak zapewne wiadomo zarówno Konin, Koło i Turek mają zlokalizowane bardzo gorące zasoby wody geotermalnej. Teraz pozostało tylko podjąć właściwe działania związane z projektowaniem i finansowaniem przedsięwzięcia. Geotermia, jako taka, znajduje się w sferze moich osobistych zainteresowań. Kilka lat temu, jeszcze piastując funkcję wiceprezydenta Konina, pracowałem nad szybkim wdrożeniem i uruchomieniem zasobów geotermalnych bo to jest przyszłość Naszego regionu.

– Uczelnia, którą Pan kieruje jest jedyną w regionie, która tak szeroko współpracuje z samorządami.

– To prawda. Od samego początku istnienia Uczelni, bardzo silnie współpracujemy z samorządami. Wynika to przede wszystkim z moich osobistych doświadczeń jako samorządowca i relacji, jakie od trzydziestu lat utrzymuję z gminami subregionu. Wśród naszych absolwentów jest wielu wójtów, burmistrzów i radnych z regionu konińskiego, ale także pracowników administracji. Ale współpracujemy nie tylko z samorządami. Wielu obecnych pracowników zawodowo związanych z z energetyką, bankowością, czy edukacją zdobywało uprawnienia czy podnosiło swoje kwalifikacje studiując w naszej uczelni. Obserwujemy również co się dzieje w tzw. „służbach mundurowych”. Naszą dotychczasową ofertę – czyli administrację czy bezpieczeństwo wewnętrzne, rozszerzyliśmy o kryminologię. Kierunek, uruchomiony dwa lata temu we współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczną TWP w Szczecinie, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko absolwentów klas „mundurowych” Naszego regionu. Ale to nie koniec - mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku ruszymy z naborem na psychologię prowadzoną przez Wydział Zamiejscowy tej uczelni.

– Na czym polega praktyczne kształcenie, do którego często się Pan odwołuje?

– Zależy nam, aby studenci i słuchacze studiów podyplomowych otrzymywali praktyczną wiedzę, którą mogą wykorzystać w pracy zawodowej. W tej chwili po raz pierwszy wspieramy Kolegium Jagiellońskie w naborze na studia MBA (Master of Business Administration), które będą prowadzone w Koninie. To będą jedyne takie studia realizowane nie tylko w Koninie ale całym regionie. Absolwenci tych studiów, poza nabyciem menedżerskiej wiedzy i umiejętności, uzyskają uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa i spółek samorządowych. Jest to atrakcyjne dla wszystkich doświadczonych menedżerów pracujących w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, którzy chcą podnosić kwalifikacje w pobliżu miejsca zamieszkania. Oprócz MBA oferujemy wiele innych studiów z zakresu ekonomii, księgowości, zarządzania oświatą, bezpieczeństwa czy zarządzania kryzysowego. Na podkreślenie zasługuje to, że dzięki współpracy z wieloma uczelniami w Polsce, na WSKM zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy co ubogaca Naszą ofertę. Tak więc odległość od wielkich ośrodków akademickich nie jest przeszkodą w zdobywaniu wiedzy na oczekiwanym wysokim poziomie. I taki jest Nasz cel – żeby dostarczyć mieszkańcom regionu wiedzę praktyczną na najwyższym poziomie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dojazdów do dużych ośrodków akademickich.
Szeroka oferta WSKM sprawia, że do Konina przyjeżdżają studenci nie tylko z dawnego województwa konińskiego ale również z Wrześni……a nawet Poznania.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ