W Boguszynie mieszkaniec znalazł taki niewybuch. W Boguszynie mieszkaniec znalazł taki niewybuch. fot. KPP Środa

Granat w Boguszynie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W jednej z miejscowości powiatu średzkiego znaleziono niewybuch. Średzcy policjanci zabezpieczyli go stwierdzając, że odnaleziony przedmiot to granat odłamkowy RGH 42 wraz z zapalnikiem, używany przez wojska radzieckie.

W sobotę 16 lutego mieszkaniec Boguszyna, wyrównując drogę przed swoją posesją, zauważył, że z ziemi wystaje metalowy przedmiot. Po wykopaniu go z gruntu stwierdził, że jest to prawdopodobnie jakaś broń. Mężczyzna skontaktował się z policjantami, którzy po przybyciu na miejsce zabezpieczyli znalezisko.

Na miejsce zostali skierowani również funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minerskiego komendy w Środzie. Mundurowi poddali przedmiot oględzinom i stwierdzili, że jest to ręczny granat odłamkowy RGH 42 wraz z zapalnikiem.

Warto przypomnieć, że granaty tego typu były bardzo popularne wśród uzbrojenia armii radzieckiej zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym. Od kilkudziesięciu lat broń ta jednak nie jest już produkowana i została wycofywana z uzbrojenia.

Mundurowi ze Środy poinformowali wojsko o konieczności usunięcia niewybuchu. Ostatecznie granat zabrał z miejsca patrol rozminowywania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy tego typu znaleziskach. Warto mieć bowiem świadomość, że takie materiały stosowane w technice wojskowej, niezależnie od daty produkcji, zachowują swoje właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno ich podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora czy rowy.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.