Polwica: Problem bez wyjścia?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ryszard Grześkowiak na ostatniej Sesji Rady Powiatu Średzkiego poruszył kwestię problemu, z którym mieszkańcy Zaniemyśla i okolic borykają się już trzy lata.

Radny mówił o wałęsającym się od około trzech lat bezdomnym psie. Zwierzę to widywane jest w okolicach Polwicy Huby i stanowi realne zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i dla innych zwierząt. Zwrócił on uwagę na fakt, że pies jest wręcz niespotykanych rozmiarów, potrafi przeskakiwać bardzo wysokie ogrodzenia (podobno nawet dwumetrowe), atakuje i odławia drób hodowany przez mieszkańców.

Ludzie boją się o zdrowie i życie swoje i swoich dzieci. Długi czas trwała próba odłowienia psa przez pracowników Schroniska dla Zwierząt w Środzie. Rozstawione w okolicy klatki-pułapki nie przyniosły spodziewanego efektu. Powiatowy Lekarz Weterynarii odmówił odstrzelenia psa, gdyż jest to niezgodne z prawem. Radził, aby o zgodę wystąpić do starosty. W związku z powyższym Grześkowiak dopytywał, dlaczego starosta wydał decyzję odmowną. - Mamy ustawę o ochronie zwierząt, ale tutaj człowiek chyba też jest najważniejszy – argumentował.

Bożena Waligóra, kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, uznała to pytanie za bezzasadne, gdyż odstrzał psa jest faktycznie niezgodny z prawem. Pies jest zwierzęciem domowym i starosta nie może wydać zgody w tej kwestii. Ostatecznie nie podjęto żadnej decyzji. Wielokrotnie podkreślano, że trudno tu cokolwiek poradzić, skoro już nieraz psa bezskutecznie próbowały odłowić bądź uśpić osoby i firmy, które specjalizują się w tego typu działaniach.

Wygląda na to, że mieszkańcy Polwicy nadal będą musieli żyć w niepewności. Brak stosownych przepisów i związana z tym bezradność urzędników powoduje, że beztrosko może czuć się tylko ten pies. Na nic zdało się około 50 podpisów pod petycją o odstrzelenie psa. Radny Grześkowiak zapewniał, że problem jest istotny, a ludzie każde spotkanie rozpoczynają rozmową o nim.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Weronika Weronika 03 kwiecień 2020

    Oby jak najdłużej ten pies wykazywał się sprytem i miał nad ludźmi przewagę, skoro w obecnych czasach o zgrozo! są jeszcze ludzie, którym przychodzi do głowy pomysł, by uśpić czy odstrzelić bezdomne zwierzę. Kolejny raz upewniam się w przekonaniu, że ludzie to istoty bardzo marne i jeśli mieć w sobie empatię to chyba głównie wobec zwierząt, gdyż wybitną rzadkością jest, by zwierzę skrzywdziło człowieka bez przyczyny! Jakoś nie doczytałam, by ten pies zrobił komuś krzywdę (poza wspomnianym domowym ptactwem), ale czy nie robi tego po prostu z głodu? Nikt nie wpadł na to, żeby go zwyczajnie nakarmić? Gdyby nie to, że sama mam w domu dwa pieski i królika, to chętnie bym go przyjęła pod swój dach.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ