Zaniemyśl: Gmina wyda na oświatę ponad 4 mln zł Fot. Szkoła Podstawa im. Ryszarda Berwińskiego w Zaniemyślu

Zaniemyśl: Gmina wyda na oświatę ponad 4 mln zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wydatki gminy na zadania oświatowe wzrosły o 113%. Jak zaznacza wójt Krzysztof Urbas w tym roku gmina dołożyła do subwencji oświatowej 4 mln 176 tys. zł. Większość środków gminy przeznaczana będzie na zadania oświatowe, które już teraz stanowią 36% budżetu gminy.

Podczas poniedziałkowej sesji przedstawiono informacje o stanie realizacji zadań oświatowych Gminy Zaniemyśl za poprzedni rok szkolny. Zadania związane z oświatą stanowią 36% budżetu gminy.

– Koszt kształcenia jednego ucznia to średnio 11 110 zł. Na 2016 r. z subwencji oświatowej otrzymaliśmy 6 mln 426 tys. zł. W tym roku jest to 6 mln 988 tys. zł. Subwencja oświatowa w latach 2016-2019 wzrosła o 9%, natomiast wydatki gminy wzrosły o 113%. Razem na oświatę ze środków gminy i subwencji w 2016 r. wydaliśmy łącznie 9 mln 334 tys. zł, w kolejnym roku 10 mln zł, w 2018 r. - 11 mln 200 tys. zł, w tym roku prognozujemy 12 252 091,98 zł – wyliczała Marta Tomys, sekretarz gminy Zaniemyśl.

Jak zaznacza wójt Krzysztof Urbas wydatki na oświatę powodować będą spadek inwestycji w gminie.

– W roku 2016 do subwencji oświatowej dołożyliśmy kwotę 1 mln 961 tys. zł. W tym roku przewidywana kwota to 4 mln 176 tys. zł. To jest cała kwota z tytułu podatków od nieruchomości. Z podatków, którzy płacą mieszkańcy taką kwotę musimy dołożyć, żeby oświata zrealizowała wszystkie swoje zobowiązania i cele. Większość środków gminy będziemy przeznaczać na realizację zadań oświatowych, nie mając pieniędzy na inne cele tak bardzo potrzebne mieszkańcom – powiedział Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

W ubiegłym roku szkolnym do ośmiu oddziałów przedszkolnych uczęszczało 333 dzieci, a do szkół  podstawowych łącznie 715 uczniów. W placówkach oświatowych pracuje łącznie 89 nauczycieli, z czego 67 na pełnym etacie.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA