Wniosek o przydzielenie Karty Dużej Rodziny można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej. Wniosek o przydzielenie Karty Dużej Rodziny można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej.

Mniej za śmieci dla dużych rodzin

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia na terenie gminy obowiązują nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ceny będą jednak niższe dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Podwyżki za odbiór śmieci zostały wprowadzone przez Radę Gminy poprzez uchwałę podjętą na sesji, która odbyła się 3 grudnia. Za wywóz odpadów zmieszanych każdy z mieszkańców Zaniemyśla i Łękna zapłaci 24 zł za miesiąc (podwyżka o 6 zł), a w pozostałych miejscowościach będzie to 21 zł (podwyżka o 6 zł). Wyższe stawki obowiązują też przy odbiorze odpadów segregowanych. Osoby zamieszkujące Zaniemyśl i Łękno zapłacą 17 zł za miesiąc (podwyżka o 5 zł), a poza wymienionymi miejscowościami stawka będzie wynosić 14 zł (podwyżka o 5 zł). Honorata Jaskólska, podinspektor ds. melioracji i ochrony środowiska, argumentowała, że dotychczasowe opłaty nie pozwalają na pokrycie wszystkich kosztów gminnej gospodarki odpadami.

Na przedświątecznej sesji w czwartek 20 grudnia omawiany był z kolei projekt uchwały, która zwalnia rodziny wielodzietne, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, z części opłat za śmieci. Każdy posiadacz takiej karty zapłaci o 5 zł mniej za odpady segregowane. Dla budżetu gminy będzie to wydatek w wysokości 30 tys. zł. Jak poinformowała Honorata Ziółkowska, obecnie zostało wydanych 98 Kart Dużej Rodziny. Ta liczba jednak z pewnością się zmieni, także z uwagi na zmianę przepisów przyjętych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Znowelizowane przepisy dają możliwość ubiegania się o wystawienie Karty Dużej Rodziny rodzicom, którzy wychowali przynajmniej troje dzieci – niezależnie od aktualnego wieku potomstwa. Podczas sesji wójt Krzysztof Urbas przyznał, że kalkulacja została dokonana przed wprowadzoną nowelizacją. Taka sytuacja może oznaczać w przyszłości większe koszty dla budżetu gminy. Wszyscy radni postanowili jednak zagłosowali za udzieleniem ulgi.

Warto przypomnieć, że wniosek o przydzielenie Karty Dużej Rodziny można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej. Wyrobienie takiej karty jest całkowicie darmowe.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.