Powiat: Czy mogło dojść do nepotyzmu w powiatowej spółce?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Poprzez podejmowane w minionym tygodniu przez Starostę Ernesta Iwańczuka, działania, mogło dojść do kuriozalnej sytuacji, w której Izabela Sadyś najpierw zarekomendowałaby, a później wybrała prezesem powiatowej spółki Powiatowe Centrum Inwestycji swojego życiowego partnera Marka Golę, radnego sejmiku województwa wielkopolskiego.

W ocenie części radnych powiatowych sytuacja, która miała miejsce jest skandaliczna i niedopuszczalna. Z kolei starosta Iwańczuk nie widzi w tym problemu.

Miniony tydzień należał zapewne do jednych z najburzliwszych w historii Powiatowego Centrum Inwestycji, a to za sprawą kontrowersyjnych decyzji dotyczących personaliów tej spółki, podejmowanych przez starostę Ernesta Iwańczuka, wspieranego przez członków zarządu powiatu z ugrupowania naszePSR.

Na poniedziałkowe popołudnie 31 sierpnia Rada Nadzorcza PCI, w skład której jeszcze w godzinach porannych wchodzili: Artur Janik i Bogusław Kiernicki z nadania radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Rafał Mielcarek z ramienia naszePSR, zaplanowała rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa zarządu spółki – Bogusławem Bajońskim, kojarzonym z PiS oraz Markiem Golą, radnym sejmiku województwa wielkopolskiego, członkiem Platformy Obywatelskiej.

Życiowa partnerka kandydata w Radzie Nadzorczej

Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie, na kilka godzin przed planowanymi rozmowami, starosta Ernest Iwańczuk podjął decyzję o dokonaniu zmiany w składzie osobowym Rady Nadzorczej spółki. Radni ugrupowania naszePSR, którzy mają większość w zarządzie Powiatu (Ernest Iwańczuk, Bogusław Biernat i Agnieszka Król) postanowili wymienić przewodniczącego gremium odwołując Artura Janika i jednocześnie powołując Izabelę Sadyś, związaną z poznańskimi strukturami PO, a prywatnie życiową partnerkę jednego z kandydatów na stanowisko prezesa PCI – Marka Goli. Zdaniem radnych PiS, będących w mniejszości w zarządzie powiatu (Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka – wicestarosta średzki oraz Michał Matelski) zmiana w Radzie Nadzorczej PCI odbyła się z naruszeniem przepisów dotyczących zwołania posiedzenia zarządu Powiatu Średzkiego. Ponadto zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, dokonanie zmian w Radzie Nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga zwołania zgromadzenia wspólników, które tworzą przedstawiciele Zarządu Powiatu. Takie zgromadzenie bez zachowania ustawowych formalności i w każdym czasie może odbyć się na wniosek prezesa zarządu spółki. Jak się okazało, Bogdan Kiernicki, który pełnił jeszcze 31 sierpnia br. obowiązki prezesa zarządu PCI takiego wniosku nie składał.

Interwencja radnych

Bezprecedensowe działanie Starosty Iwańczuka, spowodowało, że już popołudniu, na posiedzeniu Rady Nadzorczej PCI, zwołanej w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami na prezesa zarządu PCI pojawili się wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz radny powiatowy Marcin Bednarz. - Mówiąc delikatnie członkowie Rady Nadzorczej PCI: Pani Sadyś i Pan Mielcarek nie byli usatysfakcjonowani tym, że przybyliśmy na posiedzenie Rady. Niemniej jednak nie mieliśmy innego wyjścia w zaistniałej sytuacji. Co ciekawe, po przeprowadzeniu rozmów, Rada Nadzorcza nie podjęła nawet dyskusji w sprawie wyboru któregoś z kandydatów na prezesa spółki – relacjonuje radny Bednarz.

Starosta wiedział, problemu nie widzi

Poniedziałkowe wydarzenia wokół PCI miały swój finał na specjalnie zwołanej Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu, która odbyła się w ostatni czwartek. W ogniu pytań znalazł się Starosta Ernest Iwańczuk. Starosta przyznał, że wie, o relacji łączącej Izabelę Sadyś oraz Marka Golę. - Zdumiewać może to, że Ernest Iwańczuk wiedział, że Pani Sadyś jest w związku z Markiem Golą i zupełnie nie widzi w tym nic złego, żadnego konfliktu, że życiowa partnerka znalazła się w komisji decydującej o wyborze prezesa spółki, na którą to funkcję kandydatem jest Pan Gola, jej partner – mówi radny Bednarz.

Ku zaskoczeniu zebranych podczas posiedzenia komisji rewizyjnej starosta Iwańczuk oświadczył, że w tej sytuacji Gola wycofa się z konkursu. Pan Gola faktycznie złożył oświadczenie o rezygnacji z ubiegania się o stanowisko, radni otrzymali je po zakończeniu komisji. W oświadczeniu wskazał on, że: „Z powodów osobistych i zaistniałej sytuacji składam rezygnację z ubiegania się o stanowisko Prezesa Spółki Powiatowe Centrum Inwestycji sp. z o.o.”. Skąd jednak starosta Iwańczuk mógł wiedzieć o decyzji Goli jeszcze przed złożeniem przez niego oświadczenia? Nie jest tajemnicą, że Panowie dobrze się znają, bo to właśnie Iwańczuk i Gola współtworzyli struktury partii Nowoczesna w Powiecie Średzkim.

Gdyby nie interwencja radnych PiS, którzy zawiadomili prokuraturę o niezgodnych z prawem zmianach w Radzie Nadzorczej i gdyby nie działania radnego Marcina Bednarza, nowym prezesem spółki PCI mógłby zostać wybrany Marek Gola. Wtedy mielibyśmy do czynienia z kuriozalną sytuacją – partnerka życiowa wybrałaby na prezesa spółki swojego partnera i to dzięki zmianom zainicjowanym przez Starostę Iwańczuka.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Cezary Litka ze srebrem
Walczył o życie dziecka. Bohater ze średzkiej Policji.
Policja udaremniła nietrzeźwym kierowcom dalszą jazdę
Koronawirus: Stan na dzień 25 września - podsumowanie tygodnia
Środa: Nareszcie wykończą stadion