Koronawirus: Wybory w czasach zarazy. Czy powinny się odbyć?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

10 maja ma się odbyć pierwsza tura wyborów prezydenckich. Ze względu na epidemię koronawirusa opozycja i część samorządów apeluje o przesunięcie terminu elekcji. Prawo i Sprawiedliwość, póki co, nie widzi powodu do zmiany terminu.

Instytut Badań Pollster przeprowadził dla „Super Expressu” badanie. Aż 70 proc. pytanych uważa, że z uwagi na epidemię koronawirusa majowe wybory prezydenckie należy przełożyć, 12 proc. - że nie, a 18 proc. nie ma zdania. A jakie jest zdanie średzian?
- Nie ma żadnych przesłanek, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej, najsłabszy ze stanów, żeby mówić o przełożeniu wyborów. Muszą być do tego przesłanki konstytucyjne, a ich nie ma. Mamy takie przekonanie, ze 10 maja też ich nie będzie - mówił w sobotę w RMF FM prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Kampania wyborcza praktycznie stanęła. Opozycja twierdzi, że jedynie prezydent Andrzej Duda jeżdżąc po kraju oraz wygłaszając orędzia, jako jedyny prowadzi kampanię. To zdaniem pozostałych kandydatów wykorzystywanie epidemii do prowadzenia nieuczciwej kampanii przez Dudę.
Tymczasem 600 francuskich lekarzy chce postawić przed Trybunałem Stanu premiera Eduorda Philippe'a i byłą minister zdrowia Agnes Buzyn, za to, że doprowadzili do przeprowadzania pierwszej tury wyborów samorządowych. Dzień po wyborach, gdy liczba zakażonych skoczyła do 5,5 tys., prezydent Francji Macron ogłosił w orędziu wojnę z koronawirusem, zabraniając Francuzom wychodzenia z domów bez wyraźnej potrzeby. Druga tura wyborów została odwołana.
W Polsce wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę, 10 maja. Ewentualna II tura - 24 maja. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7-21.
Na prezydenta może być wybrany obywatel, który skończył 35 lat, zgłoszony przez co najmniej 100 tys. obywateli.
Do tej pory chęć kandydowania zgłosili: Robert Biedroń (popierany przez Lewicę); Krzysztof Bosak (Konfederacja); Andrzej Duda (Zjednoczona Prawica); Szymon Hołownia; Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska); Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL); Piotr Liroy-Marzec; Mirosław Piotrowski; Wojciech Podjacki i Jan Zbigniew Potocki.

Czy waszym zdaniem w czasie epidemii koronawirusa wybory powinny się odbyć? Czy pójdziecie urn? Czy znajdą się chętni do pracy w komisjach wyborczych? Jak się waszym zdaniem ma się zamykanie szkół i instytucji do wyborów prezydenckich?.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ