Koronawirus. Czy miasto powinno pomóc przedsiębiorcom?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Samorządy w Polsce nie czekają na tzw. "tarczę antykryzysową rządu". Same deklarują pomoc lokalnym przedsiębiorcom. A co do zaproponowania mają władze Środy Wlkp.?

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” Kraków wprowadza program "Pauza". Zakłada on m.in.: zwolnienia z czynszu, odroczenie płatności podatków lokalnych oraz zawieszenie pobierania opłat za zajęcie terenu (np. pod ogródek letni).
- Deklaruję, że płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też na przykład od środków transportu, na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych - „Wyborcza” przytacza słowa prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Z kolei Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców zakłada m.in. umorzenie czynszu w gminnych lokalach na jeden miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych dwóch miesiącach, odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości czy zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące.
Według Portalukomunalnego przedsiębiorcy z Rzeszowa, którzy prowadzą działalność w lokalach komunalnych i musieli je zamknąć z powodu koronawirusa będą mogli starać się o odroczenie spłat w czynszu. To jeden z elementów wprowadzonego przez prezydenta miasta „Paktu dla przedsiębiorców”.
Burmistrz sąsiedniej Wrześni Tomasz Kałużny ogłosił, na początek, możliwość odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty. Września chce odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę. Ale to tylko tylko standardowe działania przewidziane Ordynacją podatkową z sierpnia 1997 r.
Na drugim froncie jest Poznań, który nie przewiduje pomocy. „Wsparcie przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku szerzącej się epidemii jest zadaniem rządu” – czytamy w miejskim portalu poznan.pl.
A jak na tym tle wygląda Środa Wlkp.? Czy burmistrz Piotr Mieloch powinien wesprzeć rodzimych przedsiębiorców? Czy ma jakiś pomysł jak pomóc, lub ulżyć, średzkim przedsiębiorcom w trudnych czasach?
A może wy macie jakieś propozycje dla burmistrza? Czekamy na wasze komentarze.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ