Powiat: Ruszkowo musi czekać. Jak długo?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Remont drogi wojewódzkiej jednak nie obejmie Ruszkowa. Prace rozpoczną się tuż przy granicy wsi w kierunku Wrześni.

Dwa tygodnie temu napisaliśmy, że remont jednak obejmie wspomnianą wieś. Niestety tak się nie stanie. Nasz informator, przedstawiciel podwykonawcy, pomylił się podając miejsce rozpoczęcia remontu. – To była pomyłka, za co przepraszam czytelników – mówi Mikołaj Kubiaczyk z ZRW Kubiaczyk, firmy, która na początku lutego rozpocznie prace remontowe na trasie w kierunku Wrześni. Prace rozpoczną się na 70,7 km drogi, czyli tuż na końcu wsi w kierunku Wrześni.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Ruszkowa i okolicznych wsi od lat walczą o remont drogi przez wieś i dalej w kierunku Środy. Na razie bezskutecznie. – Najbardziej zależy nam w tej chwili na budowie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi. Tak, aby nasze dzieci mogły bezpiecznie wysiąść z autobusu i dotrzeć do domów – mówi Monika Błociszewska-Nowak, aktywistka od lat walcząca o remont jezdni.

Okazuje się, że póki co, szanse na to są znikome. W listopadzie 2019 r. średzka radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krystyna Kubicka-Sztul złożyła interpelację w tej sprawie. Wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, odpowiedzialny za drogi, odpowiedział, że samorząd województwa od 2017 planuje remont drogi. Ogłoszono nawet przetarg na odcinek Środa – Ruszkowo i Ruszkowo – Grzymysławice (gmina Września). Oferty wyłonione w przetargu były za wysokie i o 50 proc. przekraczały zabezpieczone kwoty. Ostatecznie zdecydowano się tylko na remont odcinka w kierunku Wrześni.

Jankowiak w odpowiedzi pisze też, że zlecono opracowanie dokumentacji technicznej dla ścieżki pieszo-rowerowej od ul. Lotniczej w Środzie aż do Ruszkowa. Wartość kosztorysowa inwestycji to 4,5 mln zł (!). Marszałek zapewnia, że widzi konieczność poprawy stanu technicznego drogi, ale w podobnej sytuacji są inne miejscowości w województwie. „...remont na wskazanej drodze zależeć będzie od wysokości środków, jakie będziemy mogli przeznaczyć na zadania z zakresu bieżącego utrzymania dróg w kolejnych latach” – konkluduje Jankowiak.

 

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.