Średzka kolejka w tym roku rzadziej będzie wyjeżdżać na tory. Średzka kolejka w tym roku rzadziej będzie wyjeżdżać na tory.

Problemy finansowe bany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie zrobiło się głośno wokół kwestii finansowania Średzkiej Kolei Powiatowej. Pojawiły się nawet informacje, że bana może nie wyruszyć na regularne kursy od początku maja. Czy naprawdę przejazdy kolejki do Zaniemyśla są zagrożone?

Szczegółowy rozkład jazdy bany na ten sezon jest jeszcze na etapie ustaleń ale, jak zapewnia Krzysztof Kubiak z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”, bezpośredniego zagrożenia kursowania kolejki w tym roku nie ma. Szczegóły podane będą na przełomie marca i kwietnia.

- Praktycznie pewne jest, że w najbliższym sezonie musimy ograniczyć kursowanie parowozu. Jest to związane przede wszystkim z rosnącymi kosztami, spowodowanymi wymaganą naprawą torowiska, drugiego parowozu, wagonu osobowego, a także całą listą innych wydatków. Oczywiście parowóz będzie się pojawiał na szlaku, lecz zdecydowanie rzadziej - tłumaczy Krzysztof Kubiak.

Co zrobiono, a co pozostało do zrobienia?

Aktualnie prowadzone są zaawansowane prace związane z naprawą główną parowozu Px48-1920. Jest to skomplikowany i czasochłonny proces, przy którym pracują specjaliści z warsztatów parowozowych. Renowacji poddawany jest także wagon 1Aw, który zyskał już historyczne oliwkowe malowanie, a za pewien czas będzie gotowy do prac prowadzonych przez stolarza. Cały czas trwa również naprawa torowiska. W zimowej przerwie została przeprowadzona generalna naprawa rozjazdów na stacji, jednak nadal torowisko wymaga odnowy w wielu miejscach.

- Jest ono dopuszczone oczywiście przez diagnostę, lecz zakres naprawy ciągle rośnie, a zużycie torów jest bardzo widoczne. Bez napraw, za kilka lat, kolejka może zaprzestać kursować – mówi K. Kubiak.

Pieniędzy cały czas za mało

Kwestia finansowania bany była także jednym z głównych tematów rozmowy członków TPKŚ w studiu programu Witaj Wielkopolsko! emitowanym przez TVP3 Poznań. - Zabytki techniki nie są wspierane żadnymi systemowymi programami przez państwo. Na dzień dzisiejszy pomaga nam Starostwo Powiatowe. Jest to główne źródło finansowania kolejki, bez którego ŚKP już by nie istniała – wyjaśnia K. Kubiak.

W ubiegłym roku bana otrzymała też dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 50 tys. zł.  - Warto jednak zwrócić uwagę, że zasoby Urzędu Marszałkowskiego są znacznie większe. Na przykład parowozownia Wolsztyn otrzymuje milionowe kwoty z województwa, a jej działalność w ostatnich latach jest na agonalnym poziomie – zwraca uwagę miłośnik kolejki.

Mieszkańcy pomagają

TPKŚ „Bana” prowadzi też własną zbiórkę na portalu zrzutka.pl.  - To dla nas ogromny sukces. Do tej pory na koncie zebrano ponad 18 tys. zł. Suma docelowa wynosi co prawda 50 tys. zł, ale cieszymy się z każdej przelanej złotówki. Każda wpłata pozwala na posunięcie do przodu kolejnych etapów naprawy drugiego parowozu. Dzięki zbiórce kolejka zyskała także duży rozgłos medialny – mówi pełen entuzjazmu Krzysztof Kubiak.

Średzką banę można także wesprzeć poprzez oddanie 1% swojego podatku: KRS 0000 332 814, cel szczegółowy „Ciuchcia średzka”.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.