Najbardziej popularnym napojem alkoholowym tradycyjnie było piwo. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym tradycyjnie było piwo.

Ponad 54 miliony złotych "utopione w kieliszku"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponad 54 mln zł – tyle pieniędzy wydali mieszkańcy powiatu średzkiego na zakup alkoholu w 2018 roku w miejscowych sklepach i lokalach gastronomicznych. To więcej o aż 5,5 mln zł niż rok wcześniej. Jak wydatki na napoje procentowe kształtowały się w poszczególnych gminach? Gdzie najwięcej wydano na „piwko” i „wódeczkę”?

W całym powiecie mamy do dyspozycji prawie 200 punktów, w których możemy kupić alkohol. Z oświadczeń składanych każdego roku przez ich właścicieli wynika, że w 2018 roku mieszkańcy powiatu wydali na zakup napojów „wyskokowych” dokładnie 54 075 471 zł. W 2017 r. kwota ta była mniejsza o 5,5 mln zł, a w 2016 o kolejne 4,5 mln zł. To pokazuje, że z roku na rok sprzedaż alkoholu rośnie, a co za tym idzie, wzrasta jego spożycie przez średzian.

Prawie 1500 zł rocznie

Pełnoletni mieszkaniec gminy Środa na napoje wyskokowe wydał średnio 1436 zł, czyli o prawie 70 zł więcej niż przed rokiem. W Zaniemyślu osoby powyżej 18. roku życia przeznaczyły około 980 zł (w 2017 r. – 722 zł), Krzykosach 745 zł (rok wcześniej 718 zł), Dominowie 690 zł (600 zł rok w 2017 r.), a najmniej alkoholu zakupił statystyczny mieszkaniec Nowego Miasta - 663 zł (658 zł rok wcześniej).

Pamiętajmy jednak, że liczby te przedstawiają wydane kwoty tylko w sklepach i lokalach na terenie naszego powiatu, a nie obejmują zakupów na przykład w Poznaniu, Jarocinie czy Wrześni. Rzeczywiste wydatki na alkohol mogą być więc znacznie większe.

Czego wypiliśmy najwięcej?

W 2018 roku każdy pełnoletni mieszkaniec powiatu średzkiego wypił średnio 194 piwa (przyjmując, że około 20% ludności to osoby do 18. roku życia, a przeciętne piwo kosztuje 2,7 zł). Zdecydowanie rzadziej pieniądze wydawaliśmy na wino i alkohole od 4,5% do 18%. Zakładając, że cena butelki wina to 17 zł, jeden mieszkaniec naszego powiatu w ciągu ostatniego roku wypił niecałe 6 butelek wina. O wiele więcej spożył wódki czy whisky, czyli napojów powyżej 18%, bo aż 23,5 półlitrowe butelki (przyjęta średnia cena to 22 zł).

„Przepiliśmy” wiele inwestycji

Kwota 54 mln zł robi wrażenie, szczególnie jeśli pomyśli się, ile niezbędnych rzeczy można by za nią nabyć lub wykonać. Warto zauważyć, że „przepiliśmy” prawie roczny budżet powiatu średzkiego, gdyż wydatki starostwa wynoszą około 60 mln zł. Można więc powiedzieć, że sporo inwestycji zostało „utopionych w kieliszku”. Pociesza fakt, że podatki ze sprzedaży alkoholu trafiają do „wspólnej kasy państwa” i chociaż część tych milionów wspomoże kraj i nasz powiat. Każdy też sam decyduje, na co wydaje swoje zarobione lub otrzymane pieniądze. Oby tylko zasiłki dla matek z dziećmi czy dużych rodzin nie były przeznaczane właśnie na „wspieranie” koncernów alkoholowych.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.