Giecz: Takie skarby na wykopaliskach!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

O tym, że rezerwat archeologiczny w Gieczu pełen jest różnych znalezisk, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto dowiedzieć się nieco więcej o niektórych przedmiotach.

W styczniu na facebookowym profilu Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pojawiło się kilka różnych wpisów dotyczących znalezisk na gieckim rezerwacie. Najświeższy z nich pochodzi został opublikowany dokładnie we wtorek 28 stycznia. Dotyczy on denara Princes Polonie.

Jak czytamy w opublikowanej informacji o tym przedmiocie, to jedna z najsłynniejszych monet piastowskich. Znajduje się na niej najstarszy zapis z nazwą Polonie (czyli Polski) w towarzystwie książęcego tytułu władcy (princes), a dokładnie Bolesława Chrobrego. Monetę można zobaczyć na wystawie stałej zatytułowanej „Terra sancta – Giecz w monarchii piastowskiej”.

- Awers kompletnego egzemplarza przedstawia pawia z rozłożonym ogonem, rewers to krzyż z pierścieniami w kątach. Ikonografia i legenda Princes Polonie sugerują związek ze Zjazdem Gnieźnieńskim w 1000 roku. Na tej podstawie typ ten był datowany na dekadę 1000-1010, ale warto wspomnieć o jego późnym datowaniu w skarbach (dopiero po 1017 roku), na co zwrócił uwagę Stanisław Suchodolski. Nowe, bardzo istotne spostrzeżenia wniósł Mateusz Bogucki, który stwierdził, że wszystkie monety tego typu (a liczba znanych ich egzemplarzy nie przekracza 100) zostały wybite jedną parą stempli, która w okresie jakiejś przerwy w użytkowaniu zardzewiała, a następnie została zeszlifowana i naprawiona przez osobę mało świadomą tego, co figury i napis miały przedstawiać. W taki właśnie sposób powstała odmiana „zbarbaryzowana”, do której należy prezentowany fragment znaleziony na grodzisku w Gieczu, różniąca się od pierwotnej utratą czytelności napisu i szczegółami wizerunków – czytamy w opublikowanym wpisie.

We wcześniejszych wpisach administratorzy facebookowego zwrócili uwagę m.in. na dwie inne interesujące obiekty. Jeden z nich to igła kościana, która została odnaleziona na gieckim grodzisku w 1949 r. Z badań wykopaliskowych w Gieczu pochodzi blisko 80 igieł kościanych. Co ciekawe, niektóre z egzemplarzy znaleziono w grobach przy wczesnośredniowiecznych pochówkach.

- Igły kościane przypominają ich współczesne metalowe odpowiedniki, różnią się jednak rozmiarem. Wyrabiano je głównie z kości strzałkowej świni ze względu na jej charakterystyczny smukły kształt. Poszczególne egzemplarze mają różną długość, a także wielkość i formę uszka, co zapewne miało związek ze sposobem ich wykorzystywania. Igły kościane mogły bowiem służyć nie tylko do zszywania grubych wełnianych tkanin o luźnym splocie czy cienkich skór, ale także do wyrobu i naprawy sieci rybackich, plecionkarstwa oraz do tzw. tkania igłą czyli naalbindingu, popularnej w średniowieczu techniki dziewiarskiej. Metodą naalbindingu wykonywano głównie ciepłe wełniane rękawice, czapki i skarpety, niezbędne podczas zbliżającej się mroźnej pory roku – to opis kolejnego znaleziska opublikowany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Warto też zwrócić uwagę na szydełko z poroża jelenia. - Charakterystyczna forma z zakończeniem w kształcie haczykowatego zadziora nie odbiega znacząco od tej znanej obecnie, można więc założyć, że w średniowieczu, podobnie jak teraz, szydełka służyły do wyrobu odzieży. Z okresu wczesnego średniowiecza nie znaleziono jednak żadnego fragmentu dzianiny zrobionej metodą szydełkową. Niektórzy badacze uważają, że przedmioty te początkowo wykorzystywane były w innym celu, np. do plecenia i naprawiania sieci rybackich – czytamy w opisie przedmiotu.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ