Osada edukacja przy grodzie w Gieczu tętni życiem podczas wydarzeń. Osada edukacja przy grodzie w Gieczu tętni życiem podczas wydarzeń. www.ruszajwdroge.pl

Giecz: Znani blogerzy odwiedzili gród

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kasia i Maciej Marczewscy, twórcy bloga www.ruszajwdroge.pl, pod koniec czerwca podczas Weekendu na Szlaku Piastowskim odwiedzili rezerwat archeologiczny w Gieczu.

W ramach współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną blogerzy pojawili się w kilku miejscach istotnych dla początków państwa polskiego. Pierwszym etapem wyprawy były Pobiedziska. W tym mieście blogerzy odwiedzili Skansen Miniatur, w którym znajdują się zabytki położone w obrębie Szlaku Piastowskiego i kilka pobliskich obiektów. Następnie przyszedł czas na wizytę w Grodzie Pobiedziska, gdzie można m.in. postrzelać z tzw. kuszy wałowej. Na trasie wycieczki nie mogło też zabraknąć Ostrowa Lednickiego. To wyspa na której mogło dojść do chrztu Polski. Blogerzy poza zobaczeniem ruin pałacu i kościoła na wyspie uczestniczyli też w Nocy Kupały. Na trasie blogerów podczas Weekendu na Szlaku Piastowski znalazł się też rezerwat archeologiczny w Gieczu.

„Piastowie w X wieku założyli 5 głównych grodów: Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Grzybowo i Giecz. Ponieważ początki polskiej państwowości giną w mrokach historii i wielu fragmentów tej układanki wciąż brakuje, to naukowcy, archeologowie i przewodnicy walczą o palmę pierwszeństwa próbując ustalić, który z tych grodów był najważniejszy. Gdy nie było jeszcze jednego państwa z jedną stolicą, dynastia piastowska miała wiele grodów, a książę ze swoją drużyną przenosił się z jednego do drugiego. IX i X wiek to były czasy, gdy kończyło się życie w małych wspólnotach plemiennych, a zaczynało się gromadzenie ziem w rękach jednej dynastii - Piastów. I dopiero to scalanie miało w przyszłości stać się początkiem państwa polskiego. Kiedy w X wieku Piastowie zaczęli budować grody, to robili to w nowych miejscach. Ale nie w Gieczu. Giecz, jako jedyny z 5 dominujących piastowskich grodów, został rozbudowany. To oznacza, że jego historia jest o 100 lat starsza od historii Ostrowa Lednickiego. A to może dowodzić - jak nieśmiało zaczęła nam opowiadać pani Teresa - nasza przewodniczka po gieckim grodzie - że Piastowie w sposób szczególny traktowali Giecz. Być może była to ich rodowa siedziba?” – opowiadają Kasia i Maciej Marczewscy na www.ruszajwdroge.pl.

Podczas wizyty w Gieczu blogerzy zwiedzili muzeum w gieckim grodzie, a także zajrzeli do tzw. osady edukacyjnej. Podczas wydarzeń dzieje się tutaj sporo, a sama idea jej utworzenia nawiązuje do życia, które dawniej toczyło się na podgrodziu. Blogerzy na swojej drodze spotkali m.in. piekarzy, handlarzy i garncarzy. A w ich role wcielili się oczywiście uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej. Każdy z uczestniczących w wydarzeniu otrzymywał przy wejściu quest do rozwiązania. Blogerzy obejrzeli też inscenizację dotyczącą postrzyżyn. Warto wspomnieć, że w kulturze dawnych Słowian był to obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów dziecku płci męskiej, kończącemu siedem lat, połączony z nadaniem imienia. Rytuału postrzyżyn dokonywał ojciec lub osoba obca, wchodząca w ten sposób w sztuczne pokrewieństwo z dzieckiem. Od obcięcia włosów syn stawał się pełnoprawnym członkiem rodziny i przechodził spod opieki matki pod zwierzchnictwo ojca.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ