Giecz: Szykuje się wojna na grodzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielne popołudnie 21 lipca warto przyjechać do Giecza, gdzie już po raz siódmy odbędzie się piknik historyczny Letnie o Piastach bajanie.

Jak co roku, giecką osadę edukacyjną zasiedlą jej średniowieczni mieszkańcy, którzy chętnie opowiedzą o codziennych zajęciach dawnych gieczan. Tym razem motywem przewodnim pikniku będzie konflikt pomiędzy Mieszkiem I a saskim banitą Wichmanem. Kto chciałby lepiej poznać bohaterów tej historii i okoliczności toczonej się miedzy nimi wojny nie może przegapić dwóch gawęd historycznych oraz ściśle z nimi związanej inscenizacji. Przeniesiemy się na północno-zachodnie rubieże piastowskiego władztwa, by pośród szczęku oręża poznać kulisy ówczesnej polityki. Scenariusz inscenizacji przygotował współpracujący z gieckim rezerwatem od lat Sławomir Radbor Uta oraz Michał Ostrowski (Mohort – Pokazy Historyczne). Na pikniku będzie można zakupić smakowite jadło, jak i różnorakie napitki.

Program wydarzenia

16.00-18.00 - Życie codzienne we wczesnośredniowiecznej osadzie
17.30 - Wojny z Wichmanem i pierwsze zwycięstwo Lechitów - gawęda profesora Edwarda Skibińskiego (IH UAM)
18.00 - Miniaturowe figurki koników w Gieczu - gawęda Teresy Krysztofiak (MPP - Oddział Giecz)
18.30 - koncert zespołu HUSKARL
19.00 - inscenizacja plenerowa MIECZ WICHMANA

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ