Łukasz Waraczewski z firmy Credo Nieruchomości pomoże w dokonaniu dobrej inwestycji w nieruchomościach. Łukasz Waraczewski z firmy Credo Nieruchomości pomoże w dokonaniu dobrej inwestycji w nieruchomościach.

Kupować na własną rękę, czy wesprzeć się biurem nieruchomości?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Ludzie od zawsze potrzebowali dachu nad głową. Zarówno setki lat temu jak i dziś. Tak naprawdę przez te wszystkie lata zmieniały się tylko sposoby pozyskiwania tego dobra oraz przepisy prawne. Jak temat własnych czterech kątów wygląda w powiecie średzkim? O tym rozmawiamy z Łukaszem Waraczewskim z firmy Credo Nieruchomości.

Zacznijmy od początku, od jak dawna Credo działa na rynku?
ŁW: Przez długi czas prowadziłem firmę w Poznaniu, ale dwa lata temu zdecydowałem, że spróbuję swoich sił w mieście, w którym kiedyś mieszkałem i spędziłem dzieciństwo, czyli w Środzie. Aktualnie moje biuro mieści się na ul. Szarytek 8/44 (parter).

Czy w takim małym mieście potrzeba pośrednika nieruchomości?
ŁW: Oczywiście, że tak (uśmiech). Ze względu na tempo życia ludzie potrzebują jednego miejsca, gdzie znajdą wiele ofert. Jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Poza tym przez lata rynek nieruchomości w Środzie mocno się rozwinął. Dodatkowo w ostatnich dwóch latach pewna grupa klientów z Poznania zaczęła postrzegać Środę jako dobre miejsce do osiedlenia się.

Buduje się coraz więcej. Czy to oznacza, że jest taniej i bardziej dostępnie?
ŁW: Nie, nadmienię tylko, że na przestrzeni 2-3 lat ceny poszły w górę +/- 15 %. Dlatego nie warto czekać z inwestycją mieszkaniową – taniej już nie będzie. Nie da się ukryć, że nieruchomości to także świetna inwestycja na przyszłość. Wiele moich klientów zaznacza, że lepsza niż np. lokaty.

Średzianie wybierają domy, czy mieszkania i o jakich metrażach?
ŁW: I tak - jeśli szukają domu, to ceny bywają na tyle wysokie, że wielu średzian kupuje nieruchomości w miejscowościach okalających Środę, nadkładają 15-20 minut na dojazd, ale oferty są średnio o 100 000 zł tańsze.
Do tego trzeba doliczyć jeszcze cenę działek, a te w samej Środzie zaczynają się od 200 zł/m2, kończąc nawet na 400 zł.

Jeśli natomiast chodzi o mieszkania, to potencjalni nabywcy w 90% skupiają się na samej Środzie, ceniąc sobie bliskość szkół czy marketów. I tutaj wolą raczej np. 3-pokojowe mieszkania do 50 m2, w starszym budownictwie niż jeszcze starszej kamienicy np. 2 pokojowe o powierzchni 55-60 m2. Małe mieszkanie czyli kawalerki 30-35 m2 tradycyjnie kupują młode pary bez dzieci lub małżeństwa z długoletnim stażem, które odchowały już potomstwo.

Wybór jest duży i dostępny u nas „od ręki”. Bez zbędnego szukania, dzwonienia i spotykania się. Wystarczy kontakt z nami (tel. 603 095 074), a my w przeciągu kilku dni oddzwonimy z ofertą, którą zaprezentujemy u nas w biurze, w domu u klienta, albo możemy przesłać ją drogą mailową. Co ważne, pracujemy 7 dni w tygodniu.

Jakiego standardu oczekują średzianie?
Co do standardu nieruchomości to zdecydowanie klienci wolą nieruchomości do wprowadzenia, ewentualnie odświeżenia. Mieszkania do remontu bardzo często kupują inwestorzy - kupić, wyremontować i sprzedać. I tu zaznaczę, że tego typu przedsiębiorców godnych zaufania ze świecą szukać. Dlatego właśnie zalecam kupowanie nieruchomości, gdzie zbywający przeprowadził remont w ostatnich np. 5 latach - wtedy mamy pewność, że instalacje, okna czy drzwi są w porządku, a nam pozostają tylko drobne naprawy i odmalowanie lokalu.
O tyle o ile szukać mieszkań można na własną rękę, o tyle już nie każdy zna się na szeroko pojętych procedurach związanych z zakupem, sprzedażą lub wynajmem. I tu z pomocą przychodzi biuro nieruchomości z doświadczonymi pracownikami, którzy w branży działają od wielu lat. Biuro nie tylko przedstawi propozycje, ale zadba o to, żeby nieruchomości były godne polecenia, bez długów, hipotek itp. Co więcej, na tym nie kończy się nasza rola – pomagamy przy negocjacjach, umowie rezerwacyjnej, skompletowaniu dokumentów, sporządzeniu choćby umowy przedwstępnej itd. Moja zasada brzmi – jestem z klientem od pierwszej prezentacji do przekazania kluczy. A cała procedura sprzedaży – kupna trwa średnio od 2 do 3 miesięcy. Na koniec powiem, że czasami nie warto oszczędzać na pewnych kwestiach.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.