Środa: Otwarcie w Kazamatach Fot. Średzkie Towarzystwo Fotograficzne

Środa: Otwarcie w Kazamatach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nastąpił ten długo oczekiwany dzień. W piątek 13 grudnia nastąpiła inauguracja działalności nowej galerii, której opiekunem będzie Średzkie Towarzystwo Fotograficzne. Mieści się ona w piwnicach Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Lipowej.

Pierwszą prezentowaną wystawą było „Ciemnoszaroczarne” Grzegorza Plenznera z Ośrodka Myśli i Działań Fotograficznych Ciemnica. Jak zaznaczają organizatorzy, celem działania, którego zwieńczeniem jest wystawa, było stworzenie autorskie-go zbioru fotografii odwołującego się do klasycznych i ponadczasowych standardów estetycznych. To twórcza interpretacja i subiektywna wizja średzkiej rzeczywistości zamiast powielania wizualnych schematów fotografii użytkowej.

Wykorzystanie specyficznych właściwości klasycznych technik i srebrowych procesów fotograficznych miała posłużyć tu do zbudowania wyrazistej i przekonywującej narracji wizualnej która, może pozwolić mieszkańcom spojrzeć inaczej na to, co jest ich codziennym doświadczeniem. Powstała kolekcja fotografii, która może z czasem stać się czynnikiem wzmacniającym poczucie lokalnej tożsamości mieszkańców i dokumentem naszych czasów dla przyszłych pokoleń.

Pomysł na tę wystawę narodził się podczas prac nad wystawą „Lubię Małe Miasta i Mniejsze Miejscowości”, które pozwoliły ukazać szczególnie interesujące miejsca w całej Wielkopolsce. Była efektem działania wraz z członkami Ośrodka Działań i Myśli Twórczej Ciemnica z Poznania. Organizatorom zależało na odbudowaniu modelu działania odwołującego się do tradycyjnych wartości takich jak wiedza, praca, wrażliwość, zaangażowanie, współpraca i koleżeństwo.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ