Środa: Rząd sypnie kasą na lokalne drogi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niemal trzy miliony trafią na remont trzech odcinków dróg do powiatu średzkiego. To efekt wnioskowania o dotacje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, zarówno przez Starostwo Powiatowe jak i Urząd Miejski.

Dwa odcinki będą dotyczyć drogi powiatowej między Środą i Neklą. Od miejscowości Dębicz zostanie przebudowany fragment nawierzchni drogi o długości 1 km. Wstępny kosztorys wyniósł 1 135 752,11 zł. Rządowe dofinansowanie do wspomnianej inwestycji trafi w kwocie 567 876,06 zł. Nie będzie to jedyny odcinek wspomnianej drogi, który doczeka się przebudowy.

Drugim będzie 1-kilometrowy fragment pomiędzy Bagrowem i Gablinem. W tym przypadku kosztorys wyniósł 1 178 017,88 zł. Z kolei dotacja na ten cel to 589 008, 94 zł. Dodajmy, że dofinansowaniem objęta zostanie też jednak droga gminna. Konkretnie dotyczy to budowy drogi łączącej ulice Kosynierów i Topolską. Całkowita wartość projektu to 3 819 113,97 zł. Do budżetu gminy na tę inwestycję trafi rządowa dotacja w kwocie 1 909 556,99 zł.

- Będzie to droga z masy bitumicznej asfaltowej o szerokości 6 metrów. Dodatkowo po jednej stronie planujemy ciąg pieszo-jezdny o szerokości 4 metrów. Pojawią się też nowe lampy, które zostaną połączone z ul. Estkowskiego przez ul. Akacjową i dalej będą prowadzone wzdłuż ul. Kosynierów do ostatnich zabudowań. Nastąpi również regulacja istniejącego cieku wodnego i wykonanie przepustu pod istniejącym Rowem Topolskim – poinformował Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień w Urzędzie Miejskim.

Dodajmy, że w Wielkopolsce rządowym dofinansowaniem będą wsparte łącznie 152 zadania, w tym 41 powiatowych i 111 gminnych. To pozwoli na budowę, przebudowę lub remont aż 184 kilometrów dróg. Jak podaje Urząd Wojewódzki w Poznaniu, w 2020 na inwestycje drogowe zostanie przeznaczona kwota 231,7 mln zł. - Fundusz Dróg Samorządowych pozwala wyrównywać dysproporcje pomiędzy infrastrukturą w poszczególnych gminach i powiatach, a także zwiększa szanse na inwestycje i nowe miejsca pracy – komentuje wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 11 sierpnia
Dziś znowu może być niebezpiecznie
Koronawirus: Stan na dzień 10 sierpnia
Enea - zdecydowanie mniej wyłączeń
Zmiany w pogodzie. Nie dajcie się zaskoczyć!