Środa: Kolejarze już przygotowują się do sezonu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Średzcy kolejarze z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki „Bana” przygotowują się do nowego sezonu turystycznego. W ostatnich dniach prowadzili prace wokół torowiska.

Wąskotorówka tradycyjnie w tym roku wyjedzie na tory w majówkę i tym razem jest to termin, który w żaden sposób nie będzie zagrożony. W ofercie dla mieszkańców Środy i turystów mają pojawić się nowe propozycje, ale prawdopodobnie będą one znane w połowie marca. - Szczegóły tegorocznego kursowania są na etapie ustaleń. Będzie trochę zmian, udogodnień i innowacji – informuje Krzysztof Kubiak, rzecznik prasowy średzkiej Bany.

Tymczasem kolejarze wykorzystują kończącą się zimę do wykonania prac porządkowych. - Przez ostatnie dwa tygodnie była prowadzona wycinka krzaków przez kilku pracowników. Dzięki temu poprawiła się w znaczy sposób widoczność na szlaku. Wycięte zostały gałęzie na odcinku pomiędzy Śnieciskami a Zaniemyślem. Takie prace bardzo pozytywnie wpłyną także na aspekty związane z bezpieczeństwem – kontynuuje Krzysztof Kubiak.

Dodajmy też, że w tym roku dojdzie do modernizacji fragmentów torowiska na kolejowym szlaku prowadzącym ze Środy do Zaniemyśla. Dokładny zakres nie jest jeszcze znany, jednak w pierwszej kolejności prawdopodobnie zostanie wyremontowany najgorszy fragment torowiska, czyli między Polwicą i Zaniemyślem. - Będą również naprawy "punktowe", czyli tam, gdzie tor wymaga mniej inwazyjnych działań. Będzie to wymiana kilku podkładów – dodaje Krzysztof Kubiak. Prace mają też objąć remont wiaduktu nad linią normalnotorową. Nastąpi to jeszcze w tym roku, jednak te prace rozpoczną się dopiero po zakończeniu sezonu turystycznego.

Prace modernizacyjne wykona spółka Powiatowe Centrum Inwestycji. To jest decyzja Zarządu Powiatu Średzkiego z 19 lutego 2020 r. Pierwotnie władze powiatu planowały zorganizować przetarg na tę inwestycję pod nazwą „Modernizacja infrastruktury związanej ze Średzką Koleją Wąskotorową”. Wartość zamówienia według kosztorysu miała wynieść 536 585 zł.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ