Środa: Czaplicki proponuje wsparcie dla przedsiębiorców

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Radny Mateusz Czaplicki przygotował dwa projekty uchwał mające stanowić wsparcie dla przedsiębiorców, którzy odczuli skutki epidemii koronawirusa. Samorządowiec proponuje zwolnienia w podatku od nieruchomości oraz obniżenie opłaty targowej dla kupców.

Czaplicki podkreśla, że przed złożeniem projektów przesłał ich treść do konsultacji Cechowi Rzemiosł Różnych i grupie przedsiębiorców, która w kwietniu składała do Burmistrza Środy petycję z postulatami wsparcia lokalnego biznesu. Te propozycje spotkały się z pozytywnym odbiorem, dlatego radny zdecydował się złożyć je na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej. Teraz powinny zostać zweryfikowane przez radcę prawnego lub adwokata.

- Podjąłem tę inicjatywę bo uważam, że należy teraz pomóc przedsiębiorcom, by mogli oni utrzymać działalność, która w przyszłości będzie stanowić źródło dochodów do miejskiej kasy. Parę tygodni temu zaapelowałem do całej naszej społeczności o współdziałanie. Przygotowanie tak ważnych projektów uchwał to duża praca. Wiele samorządów już zadało sobie ten trud, więc można było odnaleźć pozytywne wzorce. Liczę, że magistrat odniesie się do moich propozycji merytorycznie i udzieli wsparcia w dalszym procedowaniu – komentuje Czaplicki.

Pierwsza z propozycji dotyczy zwolnienia w podatku od nieruchomości dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców na okres maja i czerwca. O zwolnienie, według projektu, mogliby starać się przedsiębiorcy, którzy odnotowali przynajmniej 30-procentowy spadek obrotów względem roku ubiegłego. Mechanizm wykazania spadku byłby identyczny z tym, który zaproponował rząd w ramach tzw. „Tarczy Antykryzysowej”, opiera się więc na sprawdzonym rozwiązaniu. Radny Czaplicki wstępnie proponował ustalenie 50-procentowego progu. Ostatecznie zmienił ten zamysł na skutek prośby grupy przedsiębiorców, którzy opiniowali projekt.

Druga propozycja to obniżenie opłaty targowej dla kupców handlujących na średzkim targowisku do 1 złotego za metr kwadratowy. Obniżka miałaby obowiązywać przez cały okres obowiązywania stanu epidemii.

- Obecnie pracodawcy prawie wcale nie zgłaszają nowych ofert pracy, boją się co będzie w kolejnych miesiącach. Może nie tylko przestaną zatrudniać, ale wręcz zaczną zwalniać i zamykać działalność? Nie możemy pozostawać bierni wobec sytuacji gospodarczej. Dlatego proponowane przeze mnie projekty to nie jest koszt, to jest inwestycja na następne lata – dodaje Mateusz Czaplicki.

Czy jednak rozwiązania wejdą w życie? O tym zadecyduje Rada Miejska. Czaplicki chce radnych do poparcia projektu. Najbliższa sesja odbędzie się 28 maja.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Uwaga na niebezpieczne zwierzęta!
Koronawirus: Stan na dzień 2 czerwca
Koszuty: Poranny wypadek na krajowej jedenastce
Lena Lighting: UV w koronawirusa
Koronawirus: Stan na dzień 1 czerwca