Środa: Zdemolowali pomnik powstańców

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czterech mężczyzn postanowiło zniszczyć pomnik w pobliżu Liceum Ogólnokształcącego przy ul. ks. Kegla. Zdarzenie to zostało zarejestrowane na kamerach monitoringu.

Do zniszczenia wspomnianego monumentu doszło w sobotę 7 marca po godz. 15.00. Czterech mężczyzn spożywało alkohol w pobliżu liceum. Na tym jednak nie poprzestali. Jak informuje nas Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień w Urzędzie Miejskim, sprawcy wyrwali element pomnika, a dokładniej 15-kilogramowy karabin. Wspomniany element był też zamontowany na grubym pręcie, więc został wyrwany przy użyciu siły. Sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia, a wyrwany element wyrzucili w pobliskie zarośla. Dopiero po kilkunastu dniach od incydentu sprawa wyszła na jaw po odnalezieniu części pomnika przez służby komunalne.

Straty wstępnie zostały wycenione na 5 tysięcy złotych. Sprawa została już przekazana do autorów projektu monumentu. Pomnik jest wykonany z brązu, dlatego istnieje konieczność jego odtworzenia w formie odlewu. Wczoraj (we wtorek 24 marca) naczelnik wydziału inwestycyjnego oficjalnie zgłosił tę sprawę na policję. Kluczowym dowodem w tej sprawie będzie nagranie z monitoringu zamieszczonego w tym rejonie. Z naszych informacji wynika, że widać na nim dokładnie wszystkie twarze wspomnianych mężczyzn. Poza uszkodzeniem monumentu mieli oni też wykonywać inne czynności, które mogą zostać zakwalifikowane nawet jako znieważenie pamięci o powstańcach wielkopolskich. Do tematu będziemy jeszcze powracać.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ