Środa: Powstaną międzynarodowe klasy w ZSR?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rok temu w TVP 3 Poznań wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka wypowiadała się na temat międzynarodowych klas w Zespole Szkół Rolniczych. Zapytaliśmy, jak wygląda obecnie sytuacja.

Pomysł klas międzynarodowych powstał w czasie wyjazdu delegacji Powiatu Średzkiego, Gminy Środa Wielkopolska oraz lokalnych przedsiębiorców do Kazachstanu w lipcu 2018 roku. Po powrocie przedstawiciele Powiatu rozpoczęli rozmowy ze Stowarzyszeniem Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego EDU XXI, które prowadzi Ośrodek Adaptacyjny dla Repatriantów w Środzie Wielkopolskiej. W listopadzie 2018 roku Powiat złożył wniosek do Kancelarii Senatu na kwotę 1,4 mln zł. Projekt zakładał przyjęcie 40 osób pochodzenia polskiego z Kazachstanu, które miałyby uczyć się w trzech klasach zawodowych i jednej technikum.

Od samego początku miały zostać podpisane umowy lojalnościowe między rodzicami dziecka, a lokalnymi przedsiębiorstwami, zakładające wyszkolenie i zapewnienie pracy na czas równy kształceniu na aktualnie obowiązujących warunkach płacy w Polsce. W czasie nauki przedsiębiorstwa miałyby również wspierać co miesiąc ucznia dodatkowo kwotą w wysokości 300-400 zł przez cały okres kształcenia. Firmy uczestniczące w projekcie to m.in. Grupa Sarantis i Solaris Bus&Coach.

– 24 stycznia br. do Kancelarii Premiera przesłaliśmy ofertę projektu składanego do Kancelarii Senatu RP oraz obecny kosztorys pilotażu dla 10 repatriantów. Pilotaż będzie możliwy przy zapewnieniu środków ze strony budżetu państwa lub spółek, w których udziały i akcje posiada skarb państwa przez okres 3 lat (cały okres kształcenia). Na początku marca na zaproszenie władz samorządowych do Środy Wielkopolskiej przyjedzie minister Jan Dziedziczak. Po tej wizycie zapadnie ostateczna decyzja w sprawie prowadzenia klas międzynarodowych przez Powiat. – odpowiada na nasze zapytanie Paulina Piątek – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

Czy ostatecznie klasy zostaną utworzone? Do tematu będziemy wracać na łamach GPŚ.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ