Środa: Ostrzegawczy strajk w Solarisie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wszyscy pracownicy średzkiego Solarisa biorą dzisiaj udział w dwugodzinnym strajku ostrzegawczym.

Przypomnijmy, że 21 lutego odbyło się drugie spotkanie negocjacyjno-płacowe z udziałem niezależnego mediatora i związków zawodowych z zarządem Solarisa. – Niestety spotkanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, które zadowoliłoby pracowników. Dlatego obydwie komisje związkowe, Solidarność oraz Konfederacja Pracy, na mocy uchwały postanowiły powołać komitet strajkowy. Ten komitet podjął decyzje o dwugodzinnym strajku ostrzegawczym we wszystkich placówkach Solarisa jednocześnie – zapowiada wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej Solidarności w Solarisie Leszek Wojtysiak, pracownik zakładu w Środzie.

Głównym postulatem związkowców jest wprowadzenie dodatku stażowego. Według pikietujących nowi pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie od 3 do 3,5 tys. zł brutto, podczas gdy średnia pensja na produkcji to 3,7 tys. zł brutto. Związkowcy chcą także dodatku stażowego. Ma on wynosić 50 zł za każdy przepracowany rok, ale obowiązywałby od trzeciego roku pracy. Więc wynosiłby 150 zł. Aż do kwoty 500 zł za przepracowane 10 lat i więcej. Związkowcy domagają się także 300 zł podwyżki dla każdego zatrudnionego, umożliwienia pracownikom powyżej 60. roku życia zmiany stanowiska pracy na mniej obciążające oraz wprowadzenia kasy zapomogowo-pożyczkowej.

Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju E-mobilności i PR, Mateusz Figaszewski przysłał nam stanowisko Solarisa w sprawie strajku: „Zarząd firmy od początku sporu prowadzi transparentny dialog ze stroną związkową przedstawiając realne możliwości podwyżek. Obecnie jesteśmy w fazie negocjacji z udziałem mediatora zewnętrznego. Dziwi zatem fakt, że związki zawodowe wybierają drogę akcji strajkowej zamiast rozmów przy stole negocjacyjnym. To z pewnością nie służy znalezieniu porozumienia oraz nie wpływa korzystnie na sytuację naszego przedsiębiorstwa” – czytamy w komunikacie.

Poniżej publikujemy oświadczenie OPZZ Konfederacji Pracy w Solaris Bus & Coach S.A.

Nasz protest jest konsekwencją braku porozumienia z zarządem Spółki w sprawie wzrostu naszych wynagrodzeń, pomimo trwających od wielu miesięcy negocjacji płacowych.

Spółka Solaris, którą budujemy i współtworzymy, jest bardzo silną firmą, bardzo mocnym graczem na europejskim rynku. Każdego roku Solaris bije kolejne, własne rekordy przychodów ze sprzedaży, każdego roku znajduje się na czele lub w czołówce rankingów najlepszych europejskich firm z branży autobusowej.

Niestety, te sukcesy nie przekładają się w znaczący sposób na nasze wynagrodzenia. Tak jak co roku, usłyszeliśmy w ostatnich dniach, że musimy jeszcze trochę poczekać, jeszcze rok, dwa, a może trzy.
Ale my już dzisiaj chcemy godnie zarabiać i godnie żyć. Nie chcemy już dłużej czekać, dlatego my Pracownicy Solarisa w piątek o godz. 12:02 odstępujemy od naszych stanowisk pracy.

Mamy głęboką nadzieję, że nikt nie wyłamie się z naszej pracowniczej wspólnoty i że nikt nie złamie siły jaką tworzą ludzie wspólnie walczący o lepsze, godne życie.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ