Środa: Straż miejska jest potrzebna?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powraca temat funkcjonowania straży miejskiej. Wielu średzian uważa, że nie widać efektów jej działalności i powinna zostać ona zlikwidowana. Trwa burzliwa dyskusja na ten temat.

Temat funkcjonowania straży miejskiej powrócił publicznie m.in. na spotkaniu organizowanym przez Grzegorza Budasza w restauracji Wiedeńskiej, które zostało zorganizowane w czwartek 23 stycznia. Jedna z mieszkanek obecnych na debacie z radnymi miejskimi miała spore zastrzeżenia, co do działalności tej formacji. – Jak faktycznie działa straż miejska? Niejednokrotnie dzwoniłam do nich i nie ma żadnych rezultatów. Raz tylko podjechali. Gdybym wiedziała, że tak tam jest, nie kupiłabym tam domu, bo jest tragicznie – pytała jedna z mieszkanek o kontrolę przez municypalnych kotłowni w sezonie grzewczym. – Czy mieszkańcy muszą dzwonić i donosić? Czy straż miejska nie może się przejść i zobaczyć, które domy kopcą, dzień w dzień o tych samych godzinach, i zobaczyć tę wielką łunę smogu nad miastem. Nasze miasto nic z tym nie robi? – drążyła mieszanka Korboli.

Według oficjalnych danych zawartych na stronie internetowej straży miejskiej, interwencje do strażników miejskich można zgłaszać pod nr 61 286 77 50 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00) lub pod nr 604 471 282 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00, a także w sobotę 6:00-14:00 lub 9:00-17:00). Jak wynika z komentarzy na grupie facebookowej „Mieszkańcy Powiatu Średzkiego” sporo średzian ma krytyczne zdanie o działaniach tej formacji. - Czym oni się zajmują, to chyba nie wie nikt. Dodzwonić się do nich graniczy z cudem, a jak już się uda to i tak odsyłają gdziekolwiek się da, byle nie podejmować interwencji. Oni nie potrzebują zmian, tylko likwidacji żeby dalej nie marnować na nich pieniędzy – czytamy w jednym z komentarzy.

Pojawiają się też pozytywne zdania na temat działalności strażników. - Jak dla mnie to nie umieją sprzedać swojej pracy. Gdy widziałem ich pracę od kuchni to wiem, że mają dużo obowiązków. Jest też tak ich mało – napisał jeden z internautów. Jak wygląda obecnie stan osobowy strażników miejskich? Obecnie jest to 14 pełnych etatów i 0,5 etatu na stanowisko pomocnicze. W formacji znajduje się 9 strażników. Ponadto wyodrębniono 1 stanowisko urzędnicze i 4 stanowiska pomocnicze i obsługi. Dodajmy też, że do jednostki poszukiwany jest kolejny strażnik. Jak czytamy w oficjalnym sprawozdaniu straży miejskiej, podejmowane były interwencje m.in. w zakresie zakłócania spokoju i porządku, sprzedaży w niedozwolonym miejscu, nieprawidłowego parkowania, zaśmiecania i dzikich wysypisk, czystości i porządku (wywóz szamba, odpadów, podłączanie do kanalizacji, wykoszenie traw i chwastów) czy też spalania odpadów.

Interwencje straży miejskiej w 2019 roku

1497 interwencji

458 interwencji własnych

689 anonimowych

172 z podaniem danych osobowych

23 zgłoszone przez pracowników Urzędu Miejskiego

27 zgłoszonych przez inne instytucje państwowe i samorządowe

15 zgłoszonych przez oficera dyżurnego policji

5 zgłoszonych przez straż pożarną

47 zgłoszonych przez Usługi Komunalne

6 zgłoszonych przez radnych

18 zgłoszonych przez sołtysów

35 zgłoszonych przez pracowników monitoringu miejskiego

2 zgłoszone przez pracowników Starostwa

Wylegitymowano 703 osoby i udzielono 462 pouczeń. Nałożono 119 mandatów karnych kredytowych na kwotę 15 550 zł i 8 mandatów gotówkowych na kwotę 800 zł. Łącznie nałożono 127 mandatów na kwotę 16 350 zł.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

2 komentarzy

 • Link do komentarza Prawnik Prawnik 13 luty 2020

  Do Pani z KORBOLI jak piec jest na wegiel to będzie kopcil, zwłaszcza przy rozpalaniu lub dokladaniu - chyba trzeba się doksztalcic.
  A co do skuteczności, zawsze była skuteczna tylko wiele z interwencji jest za pewne idiotyczna i bezpodstawna.

  Raportuj
 • Link do komentarza Tolek78 Tolek78 10 luty 2020

  To policzmy szybko 1497wszystkich interwencji z czego 458 własnych.... A reszta to większość zgłoszeń urzędowych. Brawo

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ