Środa: W Solarisie przyszedł czas na negocjatora

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mediator rozstrzygnie spór płacowy pomiędzy związkowcami a zarządem Solarisa. Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły skutku.

Rozmowy związkowców z władzami firmy trwały od kilku miesięcy. Przedłużające się rozmowy nadszarpnęły cierpliwość pracowników, którzy 16 listopada pikietowali przed centralą firmy w Bolechowie.

Głównym postulatem związkowców jest wprowadzenie dodatku stażowego. Według pikietujących nowi pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie od 3 do 3,5 tys. zł brutto, podczas gdy średnia pensja na produkcji to 3,7 tys. zł brutto. Związkowcy chcą także dodatku stażowego. Ma on wynosić 50 zł za każdy przepracowany rok, ale obowiązywałby od trzeciego roku pracy. Więc wynosiłby 150 zł. Aż do kwoty 500 zł za przepracowane 10 lat i więcej. Związkowcy domagają się także 300 zł podwyżki dla każdego zatrudnionego, umożliwienia pracownikom powyżej 60. roku życia zmiany stanowiska pracy na mniej obciążają- ce oraz wprowadzenia kasy zapomogowo-pożyczkowej.

Brak porozumienia skonsolidował związkowców. – Związek zawodowy Solidarność działający w Solaris Bus& Coach zawarł porozumienie z drugim związkiem OPZZ Konfederacja Pracy, aby wspólnie walczyć o wyższe wynagrodzenia. Została podjęta decyzja o proteście w formie oflagowania bram wjazdowych do zakładów w Bolechowie, Środzie i Kijewie – tłumaczy wiceprzewodniczący Komisji Międzyzakładowej Solidarności w Solarisie Leszek Wojtysiak, pracownik zakładu w Środzie.

Jak podkreśla, jest to odpowiedź na niezadowalający wynik rozmów negocjacyjnych o podniesienie płacy zasadniczej. – Przedstawiona propozycja przez zarząd Solarisa jest niezadowalająca dla pracowników, za ich ciężko wykonywaną pracę. Jesteśmy w sporze zbiorowym, a to dało nam to możliwość wprowadzenia do rozmów niezależ- nego mediatora zaakceptowanego przez strony sporu – kończy Leszek Wojtysiak.

Trwa ustalanie terminu pierwszego spotkania z mediatorem. – Zarząd firmy Solaris na każdym etapie rozmów z organizacjami związkowymi deklarował i deklaruje chęć znalezienia porozumienia, które będzie korzystne dla wszystkich pracowników – mówi rzecznik prasowy Solarisa Mateusz Figaszewski.

W komunikacie zaznacza, że propozycje podwyżek były “realne z finansowego punktu widzenia”. W jego ocenie mediator ułatwi dojście do porozumienia w sprawach płacowych. Choć jak podkreśla, nie przyspieszy to całego procesu.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ