Winna Góra: Centrum kultury w pałacu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nadal nie znamy koncepcji funkcjonowania pałacu w Winnej Górze. Wiadomo jednak, że w tym roku poznamy założenia dalszego funkcjonowania placówki.

Przypomnijmy, że pałac w 2018 r. stał się własnością województwa wielkopolskiego. Radni sejmiku zdecydowali o zakupie zabytkowego budynku i przyległego parku za kwotę 9,5 mln zł. Uroczyste otwarcie znajdującego się w nim muzeum nastąpiło w październiku 2018 r. jeszcze przed wyborami samorządowymi. Obiekt jest obecnie oddziałem Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

1 lipca 2020 r. pałac w Winnej Górze ma stać się samodzielną jednostką. - Wówczas to osoba, której powierzone zostaną obowiązki dyrektora nowej jednostki, zaprezentuje podstawowe założenia programowe oraz założenia do ekspozycji stałej w pałacu w Winnej Górze. Wspomniane dokumenty mogą zawierać pewne elementy zaczerpnięte z trzech prac złożonych w konkursie na koncepcję programowo-organizacyjną instytucji kultury działającej w zespole pałacowo-parkowym w Winnej Górze, do których prawa nabył Samorząd Województwa Wielkopolskiego – informuje Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim.

Ekspozycja winnogórskiego pałacu będzie promować Wielkopolski Szlak Pracy Organicznej. Jest to nowy projekt Urząd Marszałkowskiego, który ma promować postawy społeczników w XIX wieku podczas walki o odzyskanie polskiej niepodległości. - To miejsce, które opowiada historię o tym, że praca organiczna i heroiczna walka o wolność wzajemnie się uzupełniając, są skutecznym orężem w osiąganiu celów. Tacy bohaterowie jak generał Jan Henryk Dąbrowski czy Dezydery Chłapowski byli wojownikami i organicznikami zarazem. Zależy mi na tym, byśmy identyfikowali się z historią, której zawdzięczamy pewien wzorzec osobowy, do dziś aktualny w Wielkopolsce i wciąż stanowiący dla nas źródło inspiracji – mówił marszałek Marek Woźniak w wywiadzie dla portalu www.kulturaupodstaw.pl.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ