Środa: Szkoła przeznaczona do likwidacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trzyklasowa szkoła podstawowa przy Kosynierów na razie przetrwa. Ale czeka ją wegetacja i powolne wygaszanie.

W piątek wieczorem w szkole, która mieści się bursie „Rolibudy” rodzice spotkali się z władzami miasta oraz przedstawicielami stowarzyszenia Edu XXI, które jest organem prowadzącym podstawówki. Placówka powstała 4 lata temu. Rada miejska wyznaczyła obwód szkolny obejmujący północno-zachodnią część miasta.

Stowarzyszenie Edu XXI dostało od powiatu zgodę na prowadzenie placówki w byłym internacie Zespołu Szkół Rolniczych. Wtedy bursa była nieczynna, a jedynym właścicielem budynku był powiat. Wtedy szkoła miała być 6-klasowa. Po jej ukończeniu uczniowie mieli kontynuować naukę w gimnazjum. Do roku 2020 sytuacja diametralnie się zmieniła. Po pierwsze zlikwidowano gimnazja i powrócono do systemu 8-klasowego.

Powiat przestał być jedynym właścicielem budynku. Współwłaścicielami zostali miejska spółka Środa XXI oraz Szpital Średzki, w którym większość udziałów ma powiat. Mniejszościowym udziałowcem szpitala jest miasto. W międzyczasie w budynku zaczęły funkcjonować inne placówki: szkoła specjalna, przedszkole prowadzone przez Środę XXI, prywatna szkoła muzyczna oraz prywatna szkoła tańca. Od tego roku szkolnego ponownie zaczęła funkcjonować bursa. W budynku przy Kosynierów zrobiło się ciasno.

– Doszliśmy do ściany. Pomimo szczerych chęci, dobrej woli i zapału, niestety, ale stoimy w sytuacji takiej kiedy nie ma dla nas wolnych pomieszczeń – zakomunikowała w pią- tek rodzicom prezes Edu XXI Izabela Jóźwiak-Kilińska. Zaproponowała rodzicom dwa rozwiązania: kontynuowanie nauki przez obecnych trzecioklasistów w innych placówkach na terenie gminy Środa. Druga jest taka, że stowarzyszenie będzie występowało do kuratorium oświaty o wydanie opinii na możliwość spłaszczenia struktury organizacyjnej szkoły i prowadzenie jej w wymiarze klas 1-3.

Rodzice, którzy w sporej liczbie pojawili się w piątek w szkole nie kryli niezadowolenia. Padały zarzuty o kłamstwo, oszukiwanie rodziców oraz nieliczenie się z dobrem dzieci. Zebrani byli rozczarowani, że na spotkaniu nie pojawił się nikt z przedstawicieli dwóch pozostałych właścicieli budynku: szpitala oraz powiatu. Pomysłów wyjścia z impasu padało wiele. Rodzice zażądali od właścicieli aby m.in. usunąć z budynku prywatne placówki. Zaproponowali też przeniesienie w inne miejsce przedszkola i szkoły specjalnej. Argumentowali, że rodzice i tak dowożą do tych placówek dzieci, więc będzie im obojętnie gdzie dowiozą.

Ostatecznie wypracowano połowiczne rozwiązanie: od nowego roku szkolnego szkoła zaprzestanie naboru do pierwszej klasy, a obecni uczniowie dokończą naukę do klasy ósmej. W tym czasie szkoła będzie wygasać. Jednocześnie w okolicach ulicy Topolowej miasto ma wybudować zupełnie nową szkołę, do której będą uczęszczać m.in. uczniowie okolic ul. Kosynierów a także nowo powstających, na północy miasta, osiedli.

– Jako burmistrz na to się zgadzam i deklaruję, że ten stan, który już jest utrzymujemy. Stowarzyszenie ma od nas jakby te pomieszczenia. Wypowiadam się w imieniu pani prezes (Środy XXI – przyp. red.) i nie będzie z tym żadnego problemu – zapowiedział na koniec burmistrz Piotr Mieloch.

 

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ