Tężnia może powstać na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym. Tężnia może powstać na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym.

Obywatelskie projekty w realizacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Składanie projektów do Średzkiego Budżetu Obywatelskiego i głosowanie na nie odbywało się w ubiegłym roku. Teraz przychodzi czas na ich realizację.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym głosowaniu do realizacji ostatecznie zostało przyjętych siedem projektów – trzy na terenach wiejskich i cztery miejskie.

Wśród projektów wiejskich wybrano: doposażenie boiska piłkarskiego w Topoli poprzez wykonanie ogrodzenia oraz zakup traktorka do koszenia trawy (20 tys. zł), pierwszy etap budowy chodnika w Babinie (30 tys. zł), a także wykonanie projektu oraz pierwszego etapu budowy ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Brodowo ze Środą (50 tys. zł).

Wymienione projekty są obecnie w trakcie realizacji. Prawdopodobnie w kwietniu pojawi się sprzęt do koszenia trawy w Topoli. W najbliższym czasie ma zostać też podpisana umowa na realizację pozostałych prac w tej miejscowości. Wiadomo również, że do końca kwietnia zostanie wybudowany fragment chodnika w Babinie. Umowa z wykonawcą tej inwestycji jest już podpisana.

Nieco bardziej rozbudowana jest kwestia związana z realizacją budowy ścieżki pieszo-rowerowej z Brodowa do Środy. Obecnie trwają konsultacje z projektantem. Niezbędna też będzie ingerencja w działki formalnie należące do gminy, ale obecnie użytkowane przez tamtejszych rolników.

Projekty miejskie natomiast zakładają wykonanie: rozbudowy Gminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt (96 500 zł), prozdrowotnych mini-tężni (100 tys. zł), zakupu sprzętu obozowego dla zuchów i harcerzy (57 847,02 zł), a także zakupu sprzętu dla strażaków z OSP Środa (100 tys. zł).

Wśród tych projektów, największe poparcie mieszkańców uzyskał ten dotyczący rozbudowy schroniska. - Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z wolontariuszami schroniska i zarządcą obiektu, czyli Usługami Komunalnymi. Na początku marca przewidziane jest spotkanie u burmistrza. Wtedy zostaną podjęte decyzje, na co konkretnie przeznaczone zostaną pieniądze – informuje Michał Orłowski, naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miejskim. Wśród propozycji wymienia się: rozbudowę kociarni, pomieszczeń dla starszych psów i istniejących wybiegów oraz dodatkowe oświetlenie.

Ciekawie zapowiada się projekt dotyczący budowy prozdrowotnych mini-tężni, który został zgłoszony przez obecnego burmistrza Piotra Mielocha i przewodniczącego Rady Miejskiej, Pawła Wullerta. Podobne rozwiązanie sprawdziło się już w pobliskiej Wrześni, gdzie tężnia cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. - Lokalizacja została wskazana przez burmistrza. Będzie to skwer im. Powstańców Wielkopolskich, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się labirynt z krzaczków. Przekazaliśmy burmistrzowi kilka propozycji do rozważenia – tłumaczy Michał Orłowski.

Znaczne poparcie mieszkańców uzyskał również projekt dotyczący zakupu sprzętu dla zuchów i harcerzy. Średzki hufiec w najbliższym czasie ma przekazać listę potrzeb. Te mają także strażacy z miejscowej OSP. Planowany jest zakup nowego wozu, jednak realizacja projektu będzie zależeć od ewentualnego dofinansowania z Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.