Niedzielne popołudnie w rejonie ulic Rejtana i Hallera. Niedzielne popołudnie w rejonie ulic Rejtana i Hallera.

Smogowe niedziele

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Temat zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście i okolicach powraca prawie każdego dnia. Bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda powoduje, że nad Środą unoszą się ciemne kłęby dymu, a takiej ostatnio nie brakuje.

„Podobno Środa jest na jednym z czołowych miejsc w Europie, jeżeli chodzi o produkcję smogu. Na zdjęciach zrobionych w dwie zimowe niedziele widać, jakie szczególne wrażenie robi smogowy zachód słońca. Przypuszczam, że podobne zadymienie występuje każdego dania tygodnia, tylko ze względu na obowiązki służbowe nie mogę tego obserwować. Może nadszedł czas na zintensyfikowanie działań zapobiegawczych?” - pisze w liście do redakcji mieszkaniec Środy.

Czym oddychamy każdego dnia, możemy sprawdzić m.in. dzięki aplikacji Kanarek. Tam znajdziemy odczyty z czterech stacjonarnych czujników, które gmina zamontowała na terenie Środy: ul. Staszica 10, Kościuszki 12, Kosynierów oraz Dąbrowskiego.

Niestety dość często nie pokazują one optymistycznych pomiarów. Zdarza się, że wartości pyłu PM10 rosną do poziomu ponad 300 µg/m3, a PM2,5 do 250 µg/m3, przy czym dopuszczalne wartości to odpowiednio 50 µg/m3 (dobowy) i 25 µg/m3 (średni roczny). W rankingu miast z najgorszą jakością powietrza na Kanarku nierzadko Środa znajduje się w pierwszej dziesiątce, nawet przed Warszawą czy Katowicami.

Nawet w dzień, kiedy wskaźniki pomiarów jakości powietrza są zadowalające, w rejonie „Korboli” notuje się podwyższony poziom pyłów. Czytelnicy wskazują, że po spacerze w tym rejonie ich ubrania śmierdzą dymem z wędzarni. Spowodowane jest to dużym skupieniem w tym miejscu domów jednorodzinnych korzystających nadal ze starego rodzaju pieców.

Warto zauważyć, że program Czyste Powietrze, który promuje też nasza gmina, a który m.in. dofinansowuje wymianę „kopciuchów” został wznowiony w styczniu. Dzięki niemu możemy otrzymać sporą część pieniędzy na wymianę pieca i instalację centralnego ogrzewania, wykonanie ocieplenia domu czy stropów, wymianę okien lub drzwi oraz montaż baterii słonecznych. Celem programu jest właśnie zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Może skorzystać z niego każda osoba fizycznych będąca właścicielem lub współwłaścicielami domu lub osoba posiadająca zgodę na rozpoczęcie budowy.

Może warto skorzystać i przyczynić się do „oddymienia” Środy? Więcej informacji na temat programu można uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.